„Pogledajte šta se sada dešava u Ukrajini. Očigledno podstrekuju, potpiruju situaciju, stalno govore o agresiji Ruske Federacije, sad već sa teritorije Belorusije. Navodno, Rusija namerava da napadne Ukrajinu što, po mom mišljenju, nema smisla i malo je verovatno. Koriste se razne lažne vesti, glasine koje podstiču ovu situaciju“, rekao je Volfovič za televiziju „ONT“.
„Šta vam to govori? Prema mojim informacijama, danas u Ministarstvu odbrane Ukrajine ima oko 5-6 savetnika na strateškom nivou, vojnih savetnika. A na operativnom nivou ima više od 64 takva savetnika. Očigledno da američki savetnici diktiraju kako da žive, kako da grade svoje oružane snage, čime da se bave i šta da rade“, naglasio je državni sekretar.
Volfovič je naglasio da u takvim uslovima Minsk mora da bude spreman da odgovori na rizike i izazove bezbednosti.
Prema njegovim rečima, postoje različiti povodi da se isprovocira situacija.
„Ukrajinski helikopter, gde je naša strana zabeležila i dostavila materijale objektivne kontrole. Nije bilo odgovora. Pre neki dan je naša oprema za elektronsko ratovanje ometala rad i prinudila da sleti ukrajinski dron na teritoriju poligona u Brestu. Ukrajinski ambasador pozvan je u Ministarstvo spoljnih poslova, uručena mu je još jedna nota. Šta je ovo ako ne provociranje situacije i narušavanje državne granice? Izviđački dron sa izviđačkom opremom nalazio se na teritoriji strane države. Naši dronovi ne narušavaju državnu granicu! I ne samo oni“, objasnio je Volfovič.
Prema njegovim rečima, aktivno se razvija militarizacija zemalja u susedstvu Belorusije.
„Na teritoriji susednih zemalja u toku je mahnita militarizacija, ulažu se ogromne količine novca u naoružanje armija. Hajde da pogledamo i postavimo pitanje, ko više troši na odbranu i ko se danas naoružava. Poljska troši oko 14 milijardi na odbranu, Ukrajina je ove godine izdvojila 15,5 milijardi, Litvanija troši 2,1 odsto BDP-a na odbranu, Letonija takođe, Poljska – 2,2 odsto BDP-a. U Belorusiji, u skladu sa planom razvoja Oružanih snaga na odbranu i naoružanje planirano je 1,5 odsto BDP-a. To je znatno manje nego ono što troše naši susedi“, istakao je Volfovič.
Prema njegovim rečima, Belorusija prati ono što se dešava na teritoriji Poljske i baltičkih država i to je predvidljivo, pošto ove zemlje ulaze u blok NATO-a.
Kijev i zapadne države u poslednje vreme izražavaju zabrinutost zbog navodnog povećanja „agresivnih dejstava“ Rusije u blizini granica Ukrajine. Rusija je u više navrata negirala optužbe Zapada i Ukrajine za „agresivna dejstva”, navodeći da nikome ne preti i nema nameru nikoga napada, a izjave o „ruskoj agresiji” koriste se kao izgovor da se što više vojne tehnike NATO-a rasporedi u blizini ruske granice. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Rusija premešta trupe unutar svoje teritorije i po sopstvenom nahođenju. Prema njegovim rečima, to nikome ne preti i ne treba nikoga da brine.
Od 2014. godine zemlje NATO-a, predvođene Sjedinjenim Američkim Državama, isporučuju oružje Ukrajini i obučavaju njenu vojsku, što direktno krši Minske sporazume i negativno utiče na rešavanje situacije u Donbasu. Osim Amerikanaca, u isporukama vrednim milijarde dolara učestvuju Velika Britanija, Kanada, Francuska, Poljska, Turska, Litvanija, Češka, Bugarska, Rumunija i Estonija.