U stvarnosti, niko se neće usuditi da ratuje sa Rusijom.
„Dramatično, možda, izgleda u informacionom prostoru, jer se sve ovo dešava u senci eskalacije situacije oko Ukrajine, gde SAD energično primenjuju sve svoje snage i sredstva. Upravo zbog toga vest o slanju određenog kontingenta u zemlje istočne Evrope nekima izgleda dramatično. Ako procenjujemo sa vojnog stanovišta, onda prebacivanje bataljona koji čine polovinu američke mehanizovane brigade, ne znači ništa. Smešno je smatrati ovo silom za podršku ukrajinskoj vojsci jer je premala, čak i po kriterijumima procene koje sami Amerikanci koriste kada ocenjuju svoje sukobe, intervencije i vojnu pomoć. Za to je potreban mnogo veći kontingent...“, kaže ruski vojni ekspert Aleksej Leonkov.
Američki predsednik Džo Bajden je dao zeleno svetlo Pentagonu da rasporedi dodatne snage u istočnoj Evropi kao dokaz „podrške saveznicima u NATO-u koji se osećaju ugroženo zbog ruskih vojnih poteza u blizini Ukrajine“.
Dve hiljade američkih vojnika biće raspoređeno u Poljskoj i Nemačkoj, a hiljadu vojnika biće prebačeno iz Nemačke u Rumuniju. Dodatnih 8.500 vojnika u SAD stavljeno je u stanje pojačane pripravnosti i čeka naređenje za raspoređivanje na istočnom krilu NATO-a ako Rusija napadne Ukrajinu.
Moskva je ranije isticala da su izjave Zapada o „ruskoj agresiji“ i mogućnosti da se Kijevu pomogne da se odbrani od Rusije — „smešne i opasne“.
Američka vojska čuva Evropu od Ukrajinaca
Ruski eksperti ocenjuju da se destruktivan karakter ovakvog poteza SAD ne sme potceniti, a da je raspoređivanje američkih trupa deo političkog pritiska Vašingtona na Moskvu, koja odbacuje tvrdnje o invaziji na Ukrajinu i traži od NATO-a i SAD pisane garancije da se zapadna vojna Alijansa neće širiti na Istok.
SAD i NATO koriste Kijev za obračunavanje sa Moskvom, ali su ruski analitičari uvereni da Zapad neće zaratiti sa Rusijom zbog Ukrajine, između ostalog i zato što su SAD navikle da svoje geopolitičke probleme rešavaju „tuđim rukama“, a najviše što mogu, jeste da pošalju vojne instruktore i staro oružje u tu zemlju.
Leonkov napominje da histerija oko izmišljene ruske agresije raste, dok ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski i britanski premijer Boris Džonson javno obećavaju da će se Ukrajinci boriti protiv Rusa „do poslednje kapi krvi“. Istovremeno, Bajden, pod maskom pomoći Kijevu, postavlja barijeru na zapadnim granicama Ukrajine, koja će, ako se nešto desi, morati da zaustavi talas ukrajinskih izbeglica.
Histerija oko izmišljene ruske agresije raste, dok ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski i britanski premijer Boris Džonson javno obećavaju da će se Ukrajinci boriti protiv Rusa „do poslednje kapi krvi“.
© AFP 2023 / AARON CHOWN
—
„Pod maskom izbeglica, naravno — ali, nazovite to legalnim, jer je to prinudna migracija koja dolazi iz zemlje gde postoji rizik od vojnog sukoba. I sve kao da se uklapa u određeni scenario koji sada pokušavaju da ispišu, a taj njihov scenario može biti i krvav — Rusija je zauzela Ukrajinu, biće krvavih snimaka, krv će liti sa ekrana, strašni snimci će biti prikazivani, a zbog nekakvih navodnih akcija Rusije milioni Ukrajinaca su primorani da napuste svoju domovinu“, kaže Leonkov.
U slučaju realne opasnosti — Rusija će odgovoriti
Sve to ide u prilog kampanji koju su pokrenule SAD i Velika Britanija i to kampanje u kojoj interesi Ukrajine nisu na prvom mestu, već postoje drugi ciljevi, dodao je Leonkov.
„Cilj je ponovo staviti Evropu u potčinjen položaj, a za to im je potrebno da se Evropa konsoliduje i ujedini protiv označenog neprijatelja, kako sada pokušavaju da predstave Rusiju“, naglasio je ekspert.
Kremlj je izjavio da prebacivanjem američkih snaga u Evropu Sjedinjene Američke Države nastavljaju da povećavaju tenzije u Evropi, što je dokaz da Rusija ima razloga za brigu.
Međutim, Leonkov ističe da će Rusija odlučno štititi svoje nacionalne interese, a da je ruska vojska sposobna i spremna da obezbedi odbranu svoje zemlje i svog naroda.
„Rusija, naša armija i flota su u stalnoj borbenoj gotovosti i u slučaju realne vojne pretnje iz NATO bloka došlo bi do reakcije. Ali, pošto se akcije SAD i Velike Britanije dešavaju u informacionom prostoru, mi za sada samo pratimo i ocenjujemo ovu situaciju. Mislim da je ovo dovoljno, jer da je nešto ozbiljno, onda vi sada ne biste uzimali komentar od mene, nego od našeg ministra odbrane“, zaključuje Leonkov.