Očuvanje ćirilice na svetskom nivou
Globtroter, rodoljub, potomak Tesle
„Mira je globtroter u pravom smislu te reči. Studirala je u Nemačkoj, zatim u Italiji, Francuskoj, živela je i u Japanu i u Moskvi, ali voli ćirilicu i svoj slovenski rod. Ona je na neki način i potomak, doduše bočni, Nikole Tesle, pa tako zavet predaka oseća u sebi. Veliki je rodoljub i to se sve vidi kroz njene slike.“
Na tragu Nadežde Petrović i Šejkine molitve
„Mislim da je za Miru slikarstvo, pogotovo ovo strpljivo ispisivanje slova, oblik molitve. I ona se ne samo moli za slikarstvo da kao takvo opstane u ovoj eri poljuljanih vrednosti. Znači, ona je revolucionarna u odnosu na samo slikarstvo, a avangardna je u odnosu na samu plastičnu strukturu i tako treba gledati njene slike. Ali kad malo zađete u drugi sloj i pogledate ćirilicu u neko vreme koje nije naklonjeno ćirilici, a ona je pritom živela u Parizu, udata je za Japanca i ima odličnu publiku svuda, shvatite da ona spaja narode, spaja pisma i različite umetnosti, a ide svojim ustaljenim putevima sa kojih ne skreće i pritom nudi čovečanstvu nešto što je dobro, korisno i lepo“, kaže Ljubica Miljković.
Stihovi Đure Jakšića u Parizu devedesetih
„A onda u tim drugim planovima otkrivate i reči. Ako Mira ispisuje stihove Đure Jakšića ’Jevropi‘ devedesetih godina u Parizu, svakom ko zna te stihove potpuno je jasno da je njena poruka potpuno drugačija nego nekog običnog slikara koji slika sliku samo radi slike. Ova izložba daje jedan presek kroz Mirino stvaralaštvo i vrlo je korisno da se vidi, da se dobro pogledaju slike, da se uživa u lepoti materije, u harmoniji tih Mirinih boja koje su potpuno nestvarne i neočekivane, u toj različitosti koja je spojena u harmoniju“, zaključila je Ljubica Miljković.