Prema njenim rečima, kivi blagotvorno utiče na stanje kože. Bundeva sadrži antioksidans beta-karoten. U kombinaciji sa vitaminom C, koji je odgovoran za proizvodnju kolagena, usporava starenje. Visok sadržaj vlakana takođe pomaže u poboljšanju funkcionisanja gastrointestinalnog trakta, što pozitivno utiče na kožu.
„Zeleni i biljni čaj sadrže polifenole, koji imaju antikancerogena i antiinflamatorna svojstva. Polinezasićene masne kiseline Omega-3 i Omega-6, koje se nalaze u crvenoj ribi, jačaju ćelijsku membranu epitela. Koža postaje elastičnija, smanjuje se oštećenje kože od ultraljubičastih zraka, što takođe pozitivno utiče na njen izgled i zdravlje uopšte“, objasnila je ona za Sputnjik.
Nutricionista je takođe istakla da avokado pomaže u regulisanju težine, utiče na zdravlje kože i pomaže u zaceljivanju rana. Osim toga, sadrži kalijum, natrijum, magnezijum, vitamine C, E, K1, B6, folnu kiselinu, niacin i pantotensku kiselinu.
Maslinovo ulje sadrži vitamine A, D i E. Vitamin D smanjuje upale, poboljšava san, imunitet, bori se protiv depresije i nesanice, zaključila je Žuravljova.