Ali niko se nije nadao da će već 25. januara nove godine prilikom prvog pregleda nekadašnjeg terena rezidencijalne škole Sent Džozef u Vilijams Lejku (Britanska Kolumbija) biti otkrivena još 93 moguća grobna mesta Indijanske dece.
Rezidencijalna škola Sent Džozef radila je od 1886. do 1981. kada je srušena, a školu su uglavnom vodili rimokatolički sveštenici.
Između 1800. i sredine 1990-ih, kanadski školski sistem imao je za cilj da "eliminiše učešće roditelja u intelektualnom, kulturnom i duhovnom razvoju dece starosedelaca" – saopštavaju iz Komisije za istinu i pomirenje.
Državne i crkvene institucije otele su iz Indijanskih porodica više od 150.000 dece, zatvarali ih u škole u kojima su mnoga bila fizički, seksualno i duhovno zlostavljana.
Katolička i Anglikanska crkva su od polovine 19. veka zajedno sa kanadskom državom krenule u proces "socijalizacije" Indijanaca. U tom procesu je na hiljade dece umrlo, a mnogi roditelji nikada nisu saznali šta se dogodilo sa njima. Ovaj mučni sistem je stvorio višegeneracijsku traumu koja je imala dubok i trajan uticaj na preživele, njihove potomke i čitavu zajednicu.
Komisija za istinu i pomirenje 2015. proglasila je Kanadu krivom za "kulturni genocid", a do danas Vlada nije uspela da smisleno popravi ili materijalno nadoknadi trajnu štetu Indijancima, osim što maše narandžastim zastavama sa parolom "Svako dete je važno", pa i Indijansko.
Premijer Trudo je 2018. priznao "kulturni genocid" nad Indijanskim narodom, a u maju 2017. je zatražio od pape da dođe u Kanadu i uputi izvinjenje Indijancima zbog uloge Katoličke crkve u vođenju internata za domorodačku decu. Tek u oktobru 2021. stigao je odgovor iz Vatikana, zbog sve većih poziva i pritisaka za izvinjenje zbog smrti i zlostavljanja na hiljade Indijanske dece, da će papa Francisko doći u posetu Kanadi.
Odgovor se čekao više od četiri godine jer izvinjenje Indijancima, može da bude svojevrsno otvaranje "Pandorine kutije" – sada i iz Srbije može da stigne Vatikanu zahtev da se papa izvine i Srbima zbog stradanja srpske dece širom Nezavisne Države Hrvatske u kojoj je Katolička crkva bila saučesnik, a posle rata spašavala i krila ustaške zlikovce.
Član Provincijskog Parlamenta Sol Mamakua (Kivetinong, Ontario) rekao je potpuno otvoreno na svom Tviter nalogu 25.01.2022. da se ovde ne radi o "kulturnom genocidu" već o genocidu:
"Poglavica Vilijams Lejka je ispričao o deci koja su bila silovana i mučena, i bebama koje su bacane u peći za spaljivanje. Upućujem molitve Indijancima u Britanskoj Kolumbiji pogođenim ovom novom sumnjom o 93 neobeležena groba pronađena u blizini indijanske škole Sent Džozef. Genocid."
Podsećanja radi, Kevin Anet, teolog i pisac iz Kanade, davne 1994. prvi je javno optužio Kanadu, Katoličku crkvu i britansku krunu za genocid nad Indijancima.
Kanadska crna hronika iz 2021.
Krajem maja prošle godine otkrivena je masovna grobnica sa ostacima 215 domorodačke dece na teritoriji nekadašnje rezidencijalne škole u provinciji Britanska Kolumbija, a krajem juna 2021. grupa indijanskih starosedelaca u provinciji Saskačuan otkrila je 751 neobeleženo grobno mesto u blizini zatvorene Indijanske rezidencijalne škole. Pronalaženje i iskopavanje ubijene dece Indijanaca otežava to što su uklonjeni nadgrobni spomenici. Predstavnici Indijanaca su izjavili da je katolička crkva uklanjala nadgrobne spomenike i da se to u Kanadi smatra zločinom. Ali još uvek niko za taj zločin nije optužen, ni kažnjen.