EKONOMIJA

Cene nekretnina rastu: Koliko koštaju stanovi po gradovima u Srbiji

U poslednje dve godine cene nekretnina u Srbiji skočile su za oko trideset odsto. Poskupljenje je uslovljeno prvenstveno povećanjem tražnje, i to najpre u velikim gradovima, a zatim se ta situacija preslikala i na manje sredine.
Sputnik
Primer manjeg mesta gde je tražnja za nekretninama naglo porasla je Pirot, pa je novi stambeni kompleks koji Piroćanci žargonski zovu „Pirot na vodi“ unapred rasprodat.
„Pre sedam, osam meseci cena je bila 900 evra. Međutim, sada više nemamo slobodnih stanova, a sad kad bi se prodavalo, najniža moguća cena bila bi sigurno 1.000 evra“, kaže investitor Boban Mijalković.
U Subotici se stambeni objekti trenutno grade na 40 lokacija, a cena od oko 1.200 evra za kvadrat u izgradnji garantovana je samo kad se plati unapred. Traže se i kuće, uglavnom manje kvadrature u centru grada i na Paliću.
„Sad je ulaganje u nekretnine investicija kad ljudi nemaju gde da ulože novac u neke druge aktivnosti. Kupe pa onda iznajmljuju, neki čekaju da cena opet skoči, pa da prodaju“, navodi Đuro Gavrić, vlasnik agencije za nekretnine iz Subotice.
Veće interesovanje za kupovinu, ali i izgradnju stambenih objekata beleži se i u Užicu gde je prošle godine izdato 200 građevinskih dozvola, za trideset više nego u 2020, a interesovanje za gradnju je veće za vangradske sredine.
Predrag Milutinović, načelnik gradske uprave za urbanizam u Užicu objašnjava i zašto:
„Veće je interesovanje za druge sredine zbog specifične epidemijske situacije, sad se više gradi u katastarskim opštinama Mokra Gora, tu je interesovanje veće“, kaže on.
Među gradovima gde je najpre zabeleženo poskupljenje je Niš gde je sada cena kvadrata, zavisno od lokacije, od 1.200 evra za staru gradnju do čak 2.000 evra za stanove u izgradnji.
Uporedo sa rastom kupoprodajnih cena poskupeli su i stanovi koji se uzimaju u zakup. Nešto povoljnije može da se prođe sa stanovima koji su u privatnim kućama, dok recimo za garsonjeru u centru grada treba izdvojiti najmanje dvesta evra mesečno.
Razlog za ovakva kretanja na tržištu nekretnina, kažu stručnjaci, je što se mnogi odlučuju za takozvanu štednju u kvadratima. Takođe povoljniji su stambeni krediti, a cenu diktira i viša cena repromaterijala i radne snage. Prognoze su da će se tokom godine cene stabilizovati.
„To drugim rečima znači da ne bi trebalo da dođe do ozbiljnijeg drastičnijeg skoka cena, a taj ozbiljniji skok može da bude isključivo rezultat nekih eksternih šokova, ne rezultat naših unutrašnjih ekonomskih i političkih dešavanja“, kaže prof. dr Igor Mladenović, sa Ekonomskog fakulteta Niš. On dodaje da se smanjenje cene nekretnina u Srbiji ne može očekivati u ovoj fiskalnoj godini.
Do stana je trenutno najlakše doći u Majdanpeku, za oko 300 evra po kvadratu. Izuzimajući prestonicu, stanovi su najskuplji u Novom Sadu - od 1.500 do 3.000 evra za kvadrat stare gradnje, piše Blic.
EKONOMIJA
Stan u Beogradu prodat za 10.000 evra po kvadratu
EKONOMIJA
Ne plaća se samo kvadrat: Koji su „skriveni“ troškovi prilikom kupovine stana
EKONOMIJA
Novi trend gradnje u Srbiji: Kvadrat 500 evra, sve gotovo za dve nedelje
Komentar