Razlog za Maskov izliv gneva protiv Džoa Bajdena na Tviteru bio je to što je američki predsednik na toj društvenoj mreži podelio video sa šeficom „Dženeral motorsa“ Meri Barom.
Bajden u tom snimku hvali investicije „Dženeral motorsa“ u električna vozila.
U odgovoru na taj snimak, Ilon Mask je na Tviteru napisao da proizvodnja električnih vozila u SAD „počinje slovom T, završava se sa A, sa ESL u sredini“.
Potom se obrušio na američkog predsednika, nazvavši ga „lutkom u ljudskom obliku“, uz emodži u obliku čarape, čime je aludirao da ga neko drugi kontroliše („čarapa“ ili „lutka od čarape“ u internet komunikaciji često označava lažni nalog na društvenim mrežama koji se koristi za različite zloupotrebe).
Mask je dodao i da „Bajden tretira Amerikance kao budale“, odgovarajući drugim korisnicima Tvitera, koji su napisali da američki predsednik „želi da kenseluje veliku američku kompaniju i izmeni istoriju električnih vozila“ hvaleći „Dženeral motors“ i „Ford“.
Bajden je u spornom videu naveo i da „kompanije kao što su „Dženeral motors“ i „Ford“ proizvode električna vozila u SAD više nego ikad ranije“, dok je Bara najavila investiciju od sedam milijardi dolara u fabriku u Mičigenu i novu fabriku baterija u SAD.
Međutim, amaterski fakt-čekeri na Tviteru veoma brzo su demantovali Bajdenove navode. Kako su otkrili, dva najprodavanija modela električnih automobila u SAD su „tesla model ipsilon“ i „tesla model 3“ i oba se proizvode u SAD. Na trećem i četvrtom mestu, ali sa daleko manjom prodajom, su električni „ford mustang“ i „dži-em bolt“. Takođe, naveli su i da deo svojih električnih vozila „Ford“ proizvodi u Meksiku, a ne u SAD. Protiv toga su se ranije bunili i sindikati zaposlenih u auto-industriji, koji su naveli da je „Ford“ „korporativnu pohlepu i profit pretpostavio poslovima u SAD“ planovima za izgradnju nove fabrike električnih vozila u Meksiku, umesto u Ohaju, prenosi RT.