„Neću kriti da već imamo spremne planove i pre izvesnog vremena smo u Ministarstvu spoljnih poslova analizirali različite procedure da ne bi bilo iznenađenja. Ali u ovoj fazi nije doneta odluka o evakuaciji poljskih diplomata“, rekao je Pšidač.
Kako je dodao, Poljska ima najveće diplomatsko predstavništvo u Ukrajini od svih evropskih zemalja.
„Imamo nekoliko platformi – ne samo ambasadu u Kijevu, nego i konzulate u Odesi, Harkovu, Vinici, Lavovu, Lucku. Ako dođe do pretnje po naše diplomate reagovaćemo u skladu sa tim“, objasnio je zamenik ministra.
Nemačka i ostatak EU ćuti
Na temu potencijalne evakuacije diplomata oglasila se i ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok koja je u intervjuu za medijsku kuću „Funke“ izjavila da je Nemačka, zajedno sa partnerima iz Evropske unije, odlučila da ne smanjuje broj službenika u ambasadi u Kijevu.
„Sada je izuzetno važno da se Ukrajina ne destabilizuje“, precizirala je ministarka.
Kako je pojasnila, ukoliko „ekonomski igrači osete da je situacija u Ukrajini nebezbedna ili nestabilna, smanjiće se spremnost za ulaganje“ što bi, prema njenim rečima, „išlo na ruku“ Rusiji.
Kijev i zapadne države u poslednje vreme izražavaju zabrinutost zbog navodnog povećanja „agresivnih dejstava“ Rusije u blizini granica Ukrajine. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Rusija premešta trupe unutar svoje teritorije i po sopstvenom nahođenju. Prema njegovim rečima, to nikome ne preti i ne treba nikoga da brine.
Rusija je u više navrata negirala optužbe Zapada i Ukrajine za „agresivna dejstva”, navodeći da nikome ne preti i nema nameru nikoga napada, a izjave o „ruskoj agresiji” koriste se kao izgovor da se što više vojne tehnike NATO-a rasporedi u blizini ruske granice. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova ranije je napomenulo da su izjave Zapada o „ruskoj agresiji“ i mogućnosti da se Kijevu pomogne da se odbrani od nje i smešne i opasne.