Samo postojanje crnih rupa srednje mase dovođeno je u pitanje i bilo predmet žestokih rasprava unutar naučne zajednice.
Međutim, sudeći prema studiji objavljenoj u „The Astrophysical Journal“, tim naučnika otkrio je crnu rupu za koju navode da je srednje mase i za kojom su već drugo vremena tragali astrofizičari širom sveta.
Crne rupe srednje mase imaju mnogo veću masu od zvezdane (između 10 i nekoliko desetina solarnih masa), ali mnogo manju od supermasivne crne rupe (između milion i nekoliko stotina miliona solarnih masa).
One se jako teško pronalaze upravo zbog toga što su manje po veličini i imaju slabiju aktivnost. Takođe, nemaju toliko kosmičkog materijala u svojoj neposrednoj blizini koji bi mogle da koriste kao gorivo, a nedostaje im i snaga gravitacije da bi mogle da u sebe uvuku zvezde, kako bi proizvele rendgenske zrake.
Skrivala se u galaksiji Andromeda
Ta vrsta crne rupe skrivala se u velikom zvezdanom jatu B023-G078, u galaksiji Andromeda, najbližoj našem Mlečnom putu.
„Najzanimljivija stvar u vezi sa ovom crnom rupom srednje mase je njena lokacija — nalazi se u masivnom zvezdanom jatu oko Andromede i mislimo da je to zapravo jezgro nekadašnje patuljaste galaksije čije je obode zbrisala gravitacija Andromede“, izjavio je za „Gizmodo“ astrofizičar za Univerziteta u Juti Anil Set, jedan od autora studije.
Istraživači ukazuju da bi ovo otkriće moglo da bude ključno za razumevanje kako crne rupe nastaju i rastu tokom vremena i kako crne rupe manje mase postaju „supermasivna čudovišta“ u centru galaksija.
Uprkos tome što su naučnici uvereni da se supermasivne crne rupe nalaze u centru većine, ako i ne svih galaksija, oni još uvek nisu odgonetnuli na koji tačno način te crne rupe postaju tako masivne.
Prema nekim procenama, u blizini samo naše galaksije moglo bi da se nalazi oko 46.000 crnih rupa srednje mase.