Naučnici su otkrili zavijenu ranu na mumiji devojčice ne starije od četiri godine, koja je umrla pre oko 2.000 godina. Prema snimcima urađenim skenerom i objavljenim u „Međunarodnom časopisu paleopatologije“, mumija ima zavoj na donjoj levoj nozi. Čini se da je rana bila inficirana kada je devojčica umrla, jer su snimci pokazali tragove gnoja.
Mumija koja je uklonjena iz Alininog groba u oazi Fajum, jugozapadno od Kaira, iznenadila je naučnike jer su prvi put pronašli dokaze zavijene rane na mumiji.
„To nam daje naznake o tome kako su drevni Egipćani lečili takve infekcije ili apscese tokom svog života (...) Bilo je veoma uzbudljivo jer to nismo očekivali. Ništa slično ovome nikada ranije nije opisano“, rekao je za Insajder direktor Institut za proučavanje mumija u Italiji i autor studije Albert Cink.
Naučnici ne isključuju mogućnost da su za lečenje upale u ovoj oblasti primenjivane neke specifične biljke ili masti. Prema Albertu Cinku, ovo se može proveriti uzimanjem uzoraka iz tog područja kako bi se otkrilo šta je izazvalo infekciju i kako su je ljudi tretirali u to vreme, iako bi to podrazumevalo odmotavanje mumije ili uzimanje uzorka iglom za biopsiju.
Ono što ostaje enigma za istraživače je precizno objašnjenje zašto su zavoji u ovom slučaju ostavljeni na povređenom mestu. Jedna od teorija koju je da su balzamatori namerno stavljali zavoj jer su stari Egipćani verovali da mumificirano telo treba da bude što savršenije za život posle smrti.
„Možda su nekako pokušali da nastave proces lečenja u zagrobnom životu... Uvek postoje neka iznenađenja kada proučavamo mumije“, rekao je Cink.
Naučnici smatraju da stari Egipćani nisu znali stvari kao što su funkcionisanje srca, infekcije koje izazivaju mikrobi ili ćelije koje izazivaju rak, ali su imali stručno razumevanje medicinske prakse u lečenju rana i povreda.