Usledio je odgovor nekoliko stotina okupljenih građana: „Vaistinu se javi!“. Ogrnut peškirom i držeći u rukama Časni krst, Đorđe je čestitao svim plivačima, rekavši skromno, ali samouvereno da su svi oni pobednici.
Đorđe Lukić, pobednik trke za Časni krst.
© Sputnik / Lola Đorđević
Hladnim Dunavom za Časni krst
Deonicu od 33 metra preplivala su ukupno 223 plivača, od kojih su 30 bile žene. Dvadesetogodišnja Marija Božović iz Arilja, student Medicinskog fakulteta, već sedmi put učestvuje u Bogojavljenskoj trci. Dunav joj je, kaže, bio hladan, ali nije kao Rzav:
„Nema ovde neke pripreme, čisto psihički da budeš spreman na nešto što te čeka i to je to. Nikada ne možeš da se dovoljno pripremiš za ovako hladnu vodu. Naravno, učestvovaću i sledeće godine“.
Mariji Božović je ovo sedmi put da pliva za Časni krst.
© Sputnik / Stefan Đurić
Pre početka trke, plivači su pred ponton stigli glasno pevajući pesmu „Hriste bože“, nakon čega su razvukli srpski barjak dučagak čak 105 metara. Potom su stali pred sveštenike koji su im pročitali molitvu i blagosiljali ih, a zatim položili zakletvu Bogu u čast Srbije, Kosova i Metohije i Časnog krsta, koju su završili pokličom: „Za Boga, Srbiju, Republiku Srpsku i Rusiju!“
Publika iz Srbije, Republike Srpske i dijaspore
Okupljeni građani došli su s raznih strana, kako iz Zemuna, drugih delova Beograda i čitave Srbije, tako i iz Republike Srpske i dijaspore. Anđelija Perazić je Srpkinja koja se pre godinu i po dana preselila iz Berlina u Beograd. Prvi put prisustvuje plivanju za Časni krst, u kom je učestvovao i njen dečko.
„Bila sam u crkvi pre toga, gledali smo kako osveštavaju vodu. Mnogo sveta ima, baš je divno što su se svi okupili i Crkva i Žandarmerija i policija, a još je predivan dan. Ovoga nema u Berlinu. Tamo je drugačiji mentalitet. Oni su drugačiji, hladni. Oni ovo ne poznaju. Za njih postoje samo Uskrs, Božić i rođendan“, kaže Anđelija za „Sputnjik“.
Stariji gospodin iz Zemuna, Ljubiša Janković, već 10 godina dolazi da gleda Bogojavljensku trku na keju:
„Zemun ima dušu, ovaj deo ovde oko Dunava, toga nema na Dorćolu, Karaburmi, nigde. Verujte mi. Doći ću i sledeće godine, samo da me Bog poživi“.
Pre početka trke, plivači su pred poton stigli glasno pevajući pesmu „Hriste bože“, nakon čega su razvukli srpski barjak dučagak čak 105 metara.
© Sputnik / Lola Đorđević
I Dubravka Malohodžić godinama prati plivanje za Časni krst u toj opštini:
„Uvek je drugačiji doživljaj. Mogu reći da je ove godine najviše učesnika. Oni su hrabri što uopšte ne razmišljaju o kovidu, nego o životu. Ovo je jedna lepa predstava da život treba da traje, da svi moramo da budemo zajedno i borimo se i da nam bude bolje u životu“.
Istaknuto bratstvo Srbije i Rusije
Bili su tu i predstavnici Vlade Srbije, opštine Zemun, pripadnici Žandarmerije i Vatrogasne brigade, ali i domaći članovi moto-kluba „Noćni vukovi“, koji su bili gosti ceremonije i odražavali kariku prijateljstva između Rusije i Srbije.
„Čuvamo bratstvo koje postoji između Rusije i Srbije koje postoji unazad godinama, vekovima. Na poziv opštine Zemun došli smo da uveličamo ovaj događaj. Svaka čast svima, prelepo je bilo danas. Nadam se da će postati tradicija da moto-klub ‘Noćni vukovi’ svake godine učestvuje. Već dogodine će to možda biti i malo ozbiljnije s naše strane, a biće i plivača sigurno“, kazao je Dejan Ristić, starešina „Noćnih vukova“.
Dejan Ristić, starešina „Noćnih vukova“.
© Sputnik / Lola Đorđević
Ceremonija na Zemunskom keju takođe je započeta pozdravom „Bog se javi“, nakon čega je usledila pesma „Veseli se srpski rode“, u izvođenju muzičkog ansambla „Fenički biseri“.