„Vidimo kako NATO podstiče Ukrajinu da bude sve agresivnija. To nam se ne dopada“, rekao je Kelin u intervjuu „Skaj njuzu“.
On je podsetio da je slična situacija bila 2008. godine, kada je NATO obećavao da će primiti Gruziju i ona usmerila svoju agresiju prema Južnoj Osetiji i Abhaziji.
Prema rečima Kelina, svaka država ima pravo da donosi odluke o stupanju u Alijansu u skladu sa svojim interesima.
„Međutim, u isto vreme, svaka država treba da uzima u odbzir interese suseda, istoriju, ekonomsku situaciju, da uzme u obzir sve faktore, a ne samo jedan“, naglasio je ambasador.
Kelin je izrazio mišljenje da stupanje Ukrajine i Gruzije u NATO neće pomoći bezbednosti u Evropi, naprotiv, može stvoriti rizik rata.
Ambasador je skrenuo pažnju na niz agresivnih koraka koje preduzima NATO kod ruskih granica. Između ostalog, na vojne vežbe u Crnom moru, povećanje vojnog kontingenta u Poljskoj i pojavu njene vojne infrastrukture u istočnoj Evropi.
„To je opasno za nas, postoji rizik od izbijanja pravog rata, zato moramo delovati. Izvodimo vojne vežbe, trupe su spremne da odgovore na svaku pretnju“, izjavio je on.
Po njegovim rečima, Rusija želi dogovor o „principima suživota“ sa NATO-om radi stabilizacije situacije u Evropi koji će biti stavljen na papir i neće zavisisti od stava konkretne predsedničke administracije u SAD.
Govoreći o stupanju Rusije u NATO, on je istakao da to nikad nije bilo realno.
Što se tiče predstojeće sednice Saveta Rusija-NATO, ambasador je rekao da bi najgori rezultat mogao biti ponavljanje stavova drugih članica NATO-a, kao što se to dešava u poslednje vreme.
Ambasador je još jednom istakao da Moskva nema nameru da izvrši invaziju na teritoriju Ukrajine.