Kako kaže, negativnim stavom o gasovodu nanose štetu pre svega Nemačkoj.
„U uslovima naglog rasta cena gasa, Nemačkoj su potrebne pouzdane isporuke plavog goriva“, objasnio je Zeder.
Političar je, između ostalog, nazvao greškom skeptičan odnos nemačke ministarke prema ruskom projektu, koja je prošle nedelje istakla geostratešku ulogu gasovoda „Severni tok 2“. Prema njenim rečima, za nju on je više od privatnog ekonomskog projekta, kako ga je ranije okarakterisao kancelar Olaf Šolc.
„Brine nas naivna i nesigurna 'zelena' spoljna politika. To se posebno tiče odnosa sa Rusijom“, zaključio je premijer.
Sankcije „Severnom toku 2“
Istovremeno, list „Politiko“ piše da demokrate u američkom Senatu najverovatnije neće podržati nacrt zakona o sankcijama protiv „Severnog toka“, koji je predložio republikanac Ted Kruz.
Prema medijskim navodima, oponenti inicijative su stavili do znanja da bi ograničenja mogla da spreče američkog lidera Džozefa Bajdena u postizanju jedinstva sa evropskim partnerima.
„U ovoj fazi je veoma važna, s obzirom na to da razmatramo potencijalne akcije Rusije u Ukrajini, bliska saradnja sa našim saveznicima, a Nemačka je jedan od tih veoma važnih saveznika“, izjavila je senatorka demokrata Džejn Šejhin, napominjući da zbog toga smatra da je inicijativa neblagovremena.
Njen partijski saradnik Kris Marfi smatra da sada nije vreme za raskol u transatlantskim odnosima.
„Bilo bi neproduktivno ako je bi naš krajnji cilj bio spasavanje Ukrajine od invazije“, dodao je političar.
U isto vreme, koordinator demokratske većine u Senatu Dik Durbin izjavio je da „ne namerava da uradi ništa što bi naškodilo bezbednosti“ SAD.
Kako prenosi „Politiko“, samo jedan senator, Ričard Blumental, potvrdio je za list da će podržati inicijativu.