„Obratili smo pažnju na to što Amerika i Rusija vode strateški dijalog. Kina pozdravlja produžetak START 3, što je izuzetno važan korak kojem se administracija Donalda Trampa protivila. Drugo, mislimo da to nije dovoljno jer i posle produžetka sporazuma na Ameriku i Rusiju otpada više od 90 odsto svetskog nuklearnog naoružanja“, rekao je novinarima direktor Odeljenja Ministarstva spoljnih poslova za kontrolu naoružanja Fu Cun.
I dalje postoji međunarodni konsenzus da dve države moraju da nastave sa smanjivanjem svojih nuklearnih arsenala i to nepovratno i na način koji je pravno obavezujući.
„Ako dve nuklearne super države nastave da smanjuju svoj nuklearni arsenal rado ćemo se pridružiti pregovorima o nuklearnom naoružanju, ako ga smanje do nivoa na kojem je naš arsenal. Više puta smo to ponovili, to je naš stav“, rekao je Fu.
Trenutno je između Ruske Federacije i Sjedinjenih Američkih Država na snazi Sporazum START 3, koji ograničava broj raspoređenih nuklearnih bojevih glava na 1.550 sa svake strane, ali sporazum ne ograničava nuklearne bojeve glave saveznika Vašingtona. Administracija Donalda Trampa predlagala je da se u rusko-američke pregovore o strateškoj stabilnosti uključi Kina, ali Peking za to nije zainteresovan.