„Računamo na to da će u aktuelnim teškim uslovima međunarodne bezbednosti odobrenje lidera pet nuklearnih sila takve političke izjave doprineti smanjenju nivoa međunarodnih tenzija i obuzdavanju trke u naoružanju, kao i da će doprineti jačanju poverenja i formiranju temelja za buduću kontrolu ofanzivnog i odbrambenog naoružanja i njihovoj međusobnoj vezi, kao i merama za smanjenje rizika“, navodi se u saopštenju.
Prema rečima Zaharove, zvanična Moskva pozdravlja zajedničku izjavu pet nuklearnih sila – Kine, Rusije, Velike Britanija, SAD, Francuske, objavljenu 3. januara 2022. godine o privrženosti Sporazumu o neširenju nuklearnog oružja, kao i rešenosti da vode dijalog zasnovan na uzajamnom poštovanju i priznavanju međusobnih interesa.
„Ruska Federacija čvrsto polazi od toga da u nuklearnom ratu ne može biti pobednika, kao i da on nikada ne bi trebalo da bude pokrenut“, istakla je diplomata, dodajući da je Moskva dosledno promovisala ideju o potvrđivanju tog principa.
S tim u vezi, navela je da je „dokument pripremljen na rusku inicijativu i uz najaktivnije učešće ruskih predstavnika“.
Objavljivanje dokumenta trebalo je da se sprovede u vezi sa početkom 10. Konferencije za reviziju Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, kaže Zaharova i dodaje da je u Njujorku trebalo da bude otvorena 4. januara, ali da je odložena zbog pogoršanja epidemiološke situacije u SAD. Ipak, s obzirom na važnost te zajedničke izjave, nuklearne sile su odlučile da ne odlažu njeno objavljivanje, objasnila je portparolka ruskog MIP-a.
U saopštenju se dodaje da dokument „petorke“ dopunjuje i razvija bilateralne izjave usvojene ranije na najvišem nivou sa SAD u zajedničkoj izjavi predsednika od 16. juna 2021. godine, kao i Kinom u zajedničkoj izjavi od 28. juna 2021. godine povodom 20. godišnjice potpisivanja Sporazuma o dobrosusedstvu, prijateljstvu i saradnji.
„U izjavi se odražava ideja koja je za nas važna - o nedopustivosti bilo kakvog rata između nuklearnih država, i nuklearnog i uz upotrebu konvencionalnog naoružanja. U njoj se takođe potvrđuju obaveze koje su ranije prihvatile zemlje 'petorke' o tome da neće uperiti nuklearno oružje jedni na druge ili na treće zemlje. U multilateralnom formatu je potvrđen i princip vođenja dijaloga između naših zemalja na osnovu uzajamnog poštovanja i priznavanja interesa i uzajamne zabrinutosti u oblasti bezbednosti“, navela je Zaharova.