„Na primer, crvena boja označava prisustvo likopena koji ima ulogu antioksidansa, odnosno omogućava sprečavanje upalnih procesa. Ima ga u lubenici, parajdazu, borovnici, crvenom grejpfrutu, cvekli i rotkvici, objasnila je ona.
Prema njenim rečima, narandžasta boja je pokazatelj velike količine vitamina A i C, kojima su bogati šargarepa, mango, batat (slatki krompir), narandžasta paprika i kajsije.
Voće i povrće žute boje puno je vitamina A i B. To je žuti paradajz i paprika, limun i ananas, kaže lekarka.
Zelena boja, koju vidimo kod brokolija, avokada, jabuka, krastavaca i kivija, označava prisustvo luteina, gvožđa, kalcijuma, folne kiseline.
„Proizvodi plave i ljubičaste boje sadrže polifenole i bioflavonoide, koji povećavaju otpornost organizma na štetne uticaje okoline, jačaju krvne sudove, smanjuju emocionalnu razdražljivost, poboljšavaju san, raspoloženje i pamćenje“, rekla je Glušakova, napominjući da su to, između ostalog borovnice, ljubičasti kupus, smokve i crveni luk.
Međutim, treba imati na umu da snažan imunitet ne obezbeđuje samo uravnotežena ishrana i ishrana bogata vitaminima, već i režim rada i odmora, kao i zdrav način života uopšte, zaključila je lekarka.