Kofein se veoma brzo apsorbuje i distribuira u telu kada se popije kafa, a to uključuje i mozak, zahvaljujući kome ljude drži budnim, navodi Hjustonska metodistička medicinska akademija.
Kafa blokira receptore za spavanje u mozgu, poznate kao adenozinski receptori. Adenozin ima važnu ulogu u biohemijskim procesima u telu, među kojima je i regulacija spavanja i ciklusa budnosti.
Nivo adenozina u mozgu varira, kada je nizak, ljudi su potpuno budni, a kada raste, to nas čini pospanim.
„Posle nekoliko sati budnosti, nivo adenozina raste do tačke kada nas čini pospanim. Nivo adenozina je okidač za odlazak u krevet, a njegov ciklus pada i rasta ponavlja se svakog dana“, navode iz Hjustonske metodističke medicinske akademije.
Kofein, međutim, ima potpuno suprotno dejstvo i pošto blokira adenozinske receptore, sprečava efekat pospanosti kada adenozin raste. Međutim, dejstvo kofeina je vremenski ograničeno na između četiri i šest sati, navode stručnjaci.
Oni upozoravaju da ispijanje kafe šest sati pre odlaska u krevet može da utiče na spavanje i odmor, čak i ako se efekti kofeina ne primećuju.
Međutim, dužina uticaja popijene kafe neće kod svakog biti ista, ističu iz Hjustonske metodističke medicinske akademije, pošto zavisi od koncentracije kofeina u napitku, koliko ga već ima u organizmu i koliko je organizam efikasan u metabolizmu kofeina, prenosi Sputnjik Mundo.