Uz svu nezahvalnost porgnoziranja cene cene gasa u tom periodu, urednica poratla Energija Balkana, Jelica Putniković očekuje da bi ona na evropskim berzama svakako mogla biti mnogo niža od trenutnih oko hiljadu dolara za hiljadu kubnih metara.
„Energenti su uvek jeftiniji od proleća i u leto, nego u jesen i pred grejnu sezonu. To više važi za prirodni gas nego za električnu energiju, ali ove godine se desila pometnja jer je Zapadna Evropa imala problem sa strujom iz obnovljivih izvora zbog čega su još tokom leta povećali potrošnju gasa da bi proizvodili struju, pa je došlo do naglog poskupljenja prirodnog gasa na berzama“, napominje Putnikovićeva za Sputnjik.
Ona podseća da je u isto vreme privreda u svetu koju je pandemija kovida umrtvila počela je da radi i troši više gasa ne samo u Evropi već u celom svetu, od Južne Amerike do Dalekog istoka, zbog čega je ugovarano dobaljanje prirodnog gasa od svih velikih proizvođača, sa čim je Evropa okasnila.
Naša sagovornica napominje da smo istovremeno imali nastojanja Amerike i struktura u Briselu da se gasovod Severni tok 2 ne pusti u pogon, pri čemu je Severni tok 1 primenom Trećeg energetskog paketa EU ograničen da radi samo sa pola kapaciteta. Udruženi svi ti faktori su doveli do pometnje na tržištu gasa.
Videćemo, kaže, šta će tada biti i sa cenom sirove nafte koja je sada oko 80 dolara za barel. Ona podseća da su Amerikanci, uz Veliku Britaniju, pridobili čak i Kinu i Indiju u svojim nastojanjima da članicama OPEK-a istrgnu iz ruku regulaciju cene nafte tako što su krenuli da prodaju i svoje rezerve nafte kako bi joj oborili cenu.
„Imaćemo u prvim letnjim mesecima iduće godine jasniju situaciju na svetskom tržištu i po pitanju cene prirodnog gasa i cene sirove nafte što će
uticati i na to kako će izgledati naš novi gasni aranžman sa Rusijom i u kom procentu će na cenu gasa biti primenjena naftna formula, a u kom procentu cena gasa na berzama“, ističe naša sagovornica.
Vučić je posle razgovora sa predsednikom Rusije izjavio da je bilo reči i o dugoročnom gasnom aranžmanu i da određeni njegovi elementi postoje, o kojima ne može da govori pre potpisivanja. Preneo je, ipak, da mu je predsednik
Putin poručio da će rešenje biti dobro po nas i da će
Srbija biti zadovoljna.
Urednica portala Energija Balkana ukazuje na još jedan momenat zbog koga veruje da će aranžman biti povoljan po nas.
Neka Srbiji učinjena cena za Gasprom koji nama prodaje tri milijarde kubnih metara gasa, pa neka to bude i pet milijardi, sigurno za tu rusku državnu kompaniju nije isto kao kada bi takvu cenu učinila, na primer, Nemačkoj koja troši desetak puta više, kaže ona za Sputnjik.