Patrijarh Porfirije je posle liturgije služio pomen na grobu patrijarha Irineja u kripti Hrama.
Patrijarh Irinej preminuo je 20. novembra prošle godine u vojnoj kovid bolnici "Karaburma" u Beogradu.
Patrijarh Irinej prvi je poglavar SPC koji je sahranjen u kripti Hrama Svetog Save.
Osim grobnice u kojoj počiva Irinej, tu se nalazi još nekoliko grobnih mesta, jer će ubuduće poglavari SPC biti sahranjivani u kripti Hrama, osim ako ne izraze drugačiju želju.
Deo kripte u kome će biti sahranjivani patrijarsi - ambulatorijum vrlo je redak u pravoslavnim hramovima i svega nekoliko pravoslavnih hramova u svetu ima ovaj prostor.
Ambulatorijum u Hramu Svetog Save na Vračaru građen je po uzoru na Svetu Sofiju Carigradsku.
Patrijarh srpski Irinej (Miroslav Gavrilović) rođen je 27. avgusta 1930. godine u selu Vidova kod Čačka.
U rodnom selu završio je osnovnu školu, a posle gimnazije u Čačku i Bogosloviju u Prizrenu. Zatim diplomira na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu.
Po završetku vojne službe postavljen je za suplenta (profesora) Prizrenske bogoslovije. Pre stupanja na dužnost profesora oktobra 1959. godine u manastiru Rakovici od strane patrijarha srpskog Germana prima monaški čin, dobivši monaško ime Irinej.
Na dan Svete Petke iste godine u crkvi Ružici na Kalemegdanu je rukopoložen u čin jeromonaha.
Dok je kao profesor službovao u Prizrenskoj bogosloviji upućen je na postdiplomske studije u Atinu. Za upravnika Monaške škole u manastiru Ostrogu postavljen je 1969. godine, odakle se vraća u Prizren na mesto rektora slavne Bogoslovije.
Sa te dužnosti je 1974. izabran za vikara patrijarha srpskog sa titulom episkopa moravičkog. Za episkopa niškog izabran je 1975. godine.
Na Svetom Arhijerejskom Saboru SPC 22. januara 2010. godine izabran je za arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog.
Inače, deo kripte u kome je sahranjen patrijarh Irinej prostire se između temelja Hrama Svetog Save i ima stubove kojima je najveća visina 6.20 metara. Dubina Hrama je oko sedam metara.
Plafon je oslikan u vizantijskom stilu, a freske su radili naši ikonopisci.
Završavanje kripte i njeno oslikavanje blagoslovio je patrijarh Pavle 2001. godine, podseća Tanjug.