„I Rusija učestvuje u toj trci i ostvaruje značajan progres, pre svega u hipersoničnim tehnologijama“, priznao je šef NATO-a.
Stoltenberg je dodao da Moskva takođe ulaže sredstva u razvoj svog potencijala u sajber-prostoru i istraživanje svemira.
Pored toga, visoko je ocenio uspehe Kine u oblasti tehnologija, navodeći da je Peking „ostvario rekordan napredak tokom poslednjih godina“.
S tim u vezi, težnju Kine da postane „svetski lider u oblasti veštačke inteligencije“ do 2030. godine i da ima „tehnološki najnaprednije Oružane snage na svetu“ do 2050. godine nazvao je „sasvim realnom“. On je primetio da Peking ulaže značajna sredstva u razvoj naprednih tehnologija i da ih operativno koristi u vojnoj oblasti.
Podsetimo, Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo da je ranije da je fregata „Admiral Gorškov“ uspešno lansirala hipersoničnu raketu „Cirkon“, koja je pogodila metu u vodama Belog mora.
Ruski predsednik Vladimir Putin je 3. novembra saopštio da će rakete „Cirkon“ početi da ulaze u službu ruske mornarice od 2022. godine.