Alijansa je ocenila da takva propaganda u stilu 90-ih prošlog veka dolazi sa više strana, uključujući i medije.
„Očigledno, oni smatraju da je njihovo vreme došlo da ponovo izazovu haos i u tome su ohrabreni“, konstatuje „Srpsko-američka glasačka alijansa“.
Navodeći da je srpska istorija usko isprepletena sa američkom i da su dve zemlje istorijski prijatelji i saveznici, iz Alijanse poručuju da na tom principu žele da slede kao normu političkog angažovanja, bez obzira na bolne tačke u prošlosti.
„Međutim, čini se da oni koji žele da ugroze velike korake napravljene ka pomirenju i obnovi namerno rasplamsavaju ovaj deo te negativne prošlosti“, kaže se u saopštenju, objavljenom na Dan primirja u Prvom svetskom ratu.
„Bez obzira na to što ste možda čuli u određenim krugovima, stvari se baš ne odvijaju najbolje po sveukupne srpske interese, jer oni koji izgleda da ih zastupaju nisu dobro opremljeni, obrazovani ili iskusni da bi se snašli u složenoj dinamici Kapitol hila“, smatraju u „Srpsko-američkoj glasačkoj alijansi“.
S tim u vezi, ističu da bez ozbiljnog finansiranja, strateškog lobiranja, ili biračke baze, neće biti uspeha, niti neophodnog uticaja na politiku.
„Vođenje ključne ekonomske politike i investicija preko angažovanih kompanija je plemenit cilj, ali kao što je pokazala poseta ambasadora Grenela regionu, bez čvrste političke stabilnosti, investitori neće podržati tu ideju“, navode iz Alijanse.
Kako ističu, od poslednjih izbora srpska zajednica u Americi je mnogo više aktivna, uključena i organizovana, ali je još daleko od onoga gde bi trebalo da bude kako bi se njihovi glasovi čuli tamo gde je to najvažnije.
„Imajući u vidu da smo kao dijaspora, potpuno i namerno politički izolovani i ignorisani od strane naše dedovine Srbije, moramo učiniti sve da ojačamo naš uticaj u ovoj našoj velikoj američkoj naciji koju svi volimo i nazivamo domom“, navodi se u saopštenju uz poruku Srbima u Americi da su oni glasačka baza i da imaju moć da odluče ko će najbolje da predstavlja njihove interese.