„Migranti su prešli granični prelaz u Kuznici na beloruskoj strani. Zaustavila ih je poljska vojska, Granična straža i policija. Grupa je počela da se kreće duž ograde“, navodi se u saopštenju.
Izbeglice su oštetile ogradu od bodljikave žice na prelazu Bruzgi, a poljska policija je sve snimala.
Uz povike, izbeglice su dotrčale do metalne ograde, iza koje se već nalaze poljske snage bezbednosti, i počele da jurišaju.
Prema navodima beloruskog Sputnjika, u Poljsku je pokušalo da se probije oko 150-200 migranata.
Kada se ova grupa izbeglica kretala duž granice i praktično ušla na poljsku teritoriju, poljske snage postavile su maksimalne kordone na prelazu Kuznica, snimale šta se dešava i upozoravale na nedopustivost povrede granice.
Na kraju se ispostavilo da migranti ipak nisu stigli do poljske teritorije – oni su krenuli uz ogradu do migrantskog kampa i već stigli tamo.
U Varšavi su izjavili da su migrantima pomagale beloruske snage bezbednosti, ali je Minsk demantovao ovu informaciju.
Migrantska kriza
Kriza na granici Belorusije sa Letonijom, Litvanijom i Poljskom, kuda su se od početka godine uputili migranti, zaoštrila se 8. novembra. Nekoliko hiljada migranata došlo je do belorusko-poljske granice i ne napuštaju pograničnu zonu. Neki od njih pokušali su da uđu u Poljsku razbijajući ogradu od bodljikave žice
Neke grupe migranata povremeno uspevaju da prodru u Poljsku. Ostali se nalaze na teritoriji Belorusije u šatorskom kampu u šumi u blizini granice – prema preliminarnim procenama, tamo je oko dve hiljade ljudi, uključujući žene i decu. Beloruska strana im dostavlja humanitarnu pomoć. Sa druge strane, poljske vlasti pojačale su vojno prisustvo na granici.
Zemlje Evropske unije optužuju Minsk za namernu eskalaciju krize i pozivaju na uvođenje sankcija. Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko smatra da su za ovu situaciju krive same zapadne zemlje, zbog čijih akcija ljudi beže od rata.