Iz vode su počele da izranjaju zidine davno potopljenih sela. Vlasnici okolnih vikendica su zabrinuti.
„Tužno, nema gde da se peca, nema gde da se leti kupa na jezeru. Ljudi su prestali i da dolaze, celog leta nije bilo nikog“, kaže Miroslav Ćirić iz vikend-naselja Padinje.
Ekolozi ne spore da je jezero sagrađeno za proizvodnju struje, ali smatraju da se mora poštovati priroda i bezbednost ljudi.
„Do tog rešenja treba doći dogovorom. Najvažniju ulogu vidim u lokalnoj samoupravi i inspekcijskim organima koji moraju da vide šta može, a šta ne i da se sve uvede u normalni tok koji tražimo u Pirotu – vršni neekonomski način rada. To će spasiti Pirot, bezbednost građana i Zavojsko jezero“, kaže Aleksandar Panić iz pokreta „Odbranimo reke Stare planine“.
Lokalna samouprava Pirota uputila je apel svim nadležnim institucijama da se preispita ispuštanje velike količine vode iz jezera u reku Nišavu. Odgovorila je jedino vodoprivredna inspekcija.
„Tu se zaključilo da se posluje u skladu sa vodnom dozvolom i da se svi zakoni poštuju. Ali sa druge strane mi smo, nažalost, imali i dva nemila događaja, smrtna slučaja utapanja u reci Nišavi u toku zime“, navodi Miloš Colić, zamenik gradonačelnika Pirota.
U javnom preduzeću „Đerdap“, u čijem je sastavu elektrana u Pirotu, kažu da posluju isključivo po zakonu.
„U ovom trenutku kota Zavojskog jezera je oko 22 metra iznad minimalne kote. Možemo govoriti samo o ispravnom radu hidroelektrane Pirot, a nikako o nekontrolisanom pražnjenju“, ističe Dragan Maksimović, direktor JP „Đerdap“.
Iako je proizvodnja struje prioritet, u EPS-u ističu da redovno pošumljavaju predeo oko Zavojskog jezera i brinu o ribljem fondu, prenosi RTS.