„Povećanje antiruske histerije je korisno za zemlje NATO-a koje, skrivajući se iza nepostojeće ruske pretnje, sprovode aktivno vojno osvajanje Ukrajine. Prema različitim procenama na teritoriji te zemlje već postoji oko deset mesta za raspoređivanje vojnika NATO-a“, istakla je Zaharova.
Kako je dodala, u ukrajinskim gradovima Očakovu i Iljičivsku grade se dva vojna centra koji će moći da prime strateške bombardere zemalja Alijanse.
„Tako se sprovodi dosledna militarizacija Ukrajine i širenje vojne infrastrukture Alijanse ka ruskim granicama što ne doprinosi ni stabilnosti u Ukrajini ni mirnom rešavanju sukoba u Donbasu“, poručila je Zaharova.
Ona je naglasila da sumnja da će se Kijev osmeliti da ponovi pretnje raketnim napadom na Rusiju na platformama UN-a i OEBS-a.
„Međutim, druge izjave ne mogu da ne zabrinjavaju. Reč je o agresivnim izjavama u medijima sa pretnjama izvođenja raketnog napada na Rusiju i pokretanja borbenih operacija. Sumnjamo da će se ukrajinski predstavnici usuditi da ponove te pretnje na platformama UN ili OEBS-a, osmišljene da štite princip neupotrebe sile ili pretnje silom u međunarodnim odnosima“, smatra portparolka MIP.
Kako kaže, razlozi ovakvog ponašanja ukrajinskih političara su jasni.
„S obzirom da nisu u stanju da ispune obećanja o napretku ekonomije, povećanju životnog standarda, ukidanju jezičke i etničke diskriminacije i mirnom rešavanju sukoba u Donbasu vlasti u Kijevu pokušavaju da skrenu pažnju svojih građana na druge teme, konkretno Rusiju. To nije nova taktika, tako postupaju mnoge zemlje Zapadne Evrope i Severne Amerike“, ocenila je Zaharova.
Takođe je istakla da bi Berlin i Pariz, koji se bore za sastanak u „normandijskom formatu“, trebalo da ocene pretnje Ukrajine na račun Rusije.
„U prošlosti su (Berlin i Pariz) govorili da nameravaju da pomognu u rešavanju unutrašnje ukrajinske krize, ali sada nikako ne reaguju na to što Kijev otvoreno sabotira Minske sporazume i dosledno dovodi u ćorsokak pregovore sa Donjeckom i Luganskom u Kontakt-grupi. A sada je došao do toga da otvoreno preti Rusiji. Pozivamo vlasti Nemačke i Francuske koje se bore za održavanje novih sastanaka u 'normandijskom formatu' da ocene u kojoj meri direktne pretnje ukrajinskih političara na račun Rusije doprinose napretku na pregovorima, a državljane Ukrajine da razmisle kuda mogu odvesti agresivne militarističke izjave političara iz Kijeva“, poručila je Zaharova.
Ranije je savetnik šefa kabineta predsednika Ukrajine i portparol delegacije Kijeva u Trilateralnoj kontakt grupi za Donbas Aleksej Arestovič rekao da Ukrajina sprovodi svoj raketni program, a da ruske vlasti će „loše završiti“ do te mere da će rakete biti poslate u Moskvu.
On je takođe izjavio da bi svaki sveobuhvatni napad Rusije na Ukrajinu „bio kraj ruske vojske i kraj Ruske Federacije“.