U zaključku Vrhovnog suda navedeno je:
„Trošak garantovanog snabdevača je sastavni deo cene električne energije utvrđene u skladu sa važećom Metodologijom za određivanje cene električne energije za garantovano snabdevanje, a ne trošak koji se posebno zaračunava i naplaćuje kupcu struje mimo utvrđene cene“.
Podsetimo, Udruženje za zaštitu prava građana „Proces“ objavilo je u julu da EPS kroz račune za struju nezakonito naplaćuje i cenu za troškove garantovanog snabdevača, kao stalni trošak
„Protivzakonitim ga čini što je u suprotnosti s odredbama Zakona o zaštiti potrošača, tačnije Člana 12, a Stava 4, kojim je propisano da je zabranjeno naplaćivanje izdavanja i slanja računa potrošaču. Agencija za energetiku Republike Srbije, koja daje saglasnost na odluku EPS-a kojom se utvrđuje ‘Trošak garantovanog snabdevača’, istakla je da u taj trošak ulaze troškovi izrade i slanja računa, što je protivno Zakonu o zaštiti potrošača“, rekao je tada Osnivač Udruženja „Proces“ Aleksandar Nešić.
Potom se oglasio EPS, koji je saopštio da su „sve stavke na računu za električnu energiju, uključujući ‘trošak garantovanog snabdevača’ u skladu sa Zakonom o energetici i propisima Republike Srbije i sve stavke je odredilo regulatorno telo – Agencija za energetiku Republike Srbije“.
„Trošak garantovanog snabdevača je definisan u Metodologiji za određivanje cene električne energije za garantovano snabdevanje koju donosi Agencija za energetiku Republike Srbije, kao tarifa za tarifni element mesto isporuke, saopštio je tada EPS.