Među autorima članka su bivša direktorka Kancelarije za istraživanja i pregled vakcina pri američkoj Upravi za hranu i lekove (FDA) Merion Gruber i njen bivši zamenik Fil Krauze. Oboje su podneli ostavku nakon što je regulator podržao davanje treće doze vakcina.
Naučnici navode da su vakcine protiv virusa korona efikasne u slučaju teških oblika bolesti, ali da prerana upotreba treće doze nosi određene rizike, uključujući moguće neželjene efekte poput miokarditisa koji se najčešće javlja nakon druge doze vakcine mRNK (pomoću te tehnologije su napravljene vakcine „Moderna“ i „Fajzer/Biontek“).
Medicinski stručnjaci su više puta isticali da je masovna revakcinacija počela prerano da se sprovodi, ali su potvrdili da treća, „pojačana“ doza može biti potrebna kasnije – na primer, ukoliko se pojavi novi soj virusa koji uspe da „probije“ zaštitu koju daje vakcina.
U članku se ističe da su čak i pored visoke stope vakcinisanih među stanovništvom glavni raznosioci infekcije i dalje ljudi koji se nisu uopšte vakcinisali.
Kako navodi portal „Si-En-Bi-Si“, članak je objavljen sedmicu dana pre početka vakcinacije trećom dozom u SAD, što je ranije najavila administracija američkog predsednika Džoa Bajdena.
Podsetimo, početkom avgusta generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Gebrejesus je pozvao da se na vreme stavi moratorijum na uvođenje treće doze vakcine protiv virusa korona kako bi se više vakcina poslalo u zemlje čiji stanovnici još nisu primili nijednu dozu.
Izrael, Francuska, Nemačka i brojne zemlje Bliskog istoka već su objavili da će početi da sprovode vakcinaciju trećom dozom.
U Rusiji su registrovane četiri vakcine protiv korone – „Sputnjik Ve“ (Sputnik V) centra „Gamaleja“, „EpiVakKorona“ centra „Vektor“, „KoviVak“ centra „Čumakov“, i vakcina „Sputnjik lajt“.