„U azijskim zemljama se primećuje sličan rast cena, zbog čega su veliki dobavljači počeli da usmeravaju prirodni tečni gas u taj region i da snižavaju eksport gasa u Evropu. Takođe vidimo i da su podzemna skladišta gasa u Evropi popunjena samo 71 odsto. U Nemačkoj, na primer, pokazatelj ne prelazi 63 odsto, a u Austriji oko 49 odsto“, navela je Belova.
„Osim toga, u Evropi postoji pravilo koje su uveli Evorpljani da 50 odsto isporuka gasa moraju da vrše dobavljači koji nisu iz Rusije. U principu, ‘Gasprom’ bi teoretski mogao da poveća izvoz u Evropu i spreči rast cena. Državna korporacija u ovoj situaciji deluje strogo prema uredbi koju su propisali sami Evropljani“, objasnio je Korenjev.
„Nikako ne treba kriviti ‘Gasprom’, jer mi sada pumpamo rekordan obim gasa, mada ne prelazimo više od 50 odsto koliko je propisano evropskim zakonom. Pritom su nam Evropljani podmetali nogu prilikom izgradnje ‘Severnog toka 2’ zbog čega je i došlo do kašnjenja u realizaciji projekta. Napominjem da ‘Severni tok 2’ garantuje snabdevanje gasom, a izvoz tečnog gasa iz SAD nije zagarantovan, jer se doprema morem. Međutim, Evropljani su ipak insistirali na energetskoj nezavisnosti, a sada su se suočili sa deficitom o čemu su više puta bili upozoreni. Oni su takoreći sami sebi pucali u nogu i saterali sebe u ćošak“, naveo je Korenjev.