"Postoje ljudi koji uopšte ne jedu meso. Iako bi crveno meso trebalo da bude deo naše ishrane, jer sadrži gvožđe koje održava hemoglobin u našoj krvi. Međutim, ono povlači za sobom velike rizike razvoja onkoloških i kardiovaskularnih bolesti. Zato se preporučuje da se ne jede više od dva do tri puta nedeljno", rekla je doktorka.
Ona je objasnila kako pravilno spremiti meso kako bi ono bilo maksimalno korisno za zdravlje.
"Najzdraviji, najdijetalniji načini spremanja su kuvanje i grilovanje. Najvažnije je da se prati da se ne stvori crna kožica koja nastaje pri sagorevanju. Sada se prodaju električni aparati za grilovanje – kao suvi tiganj na kojem se najbolje može spremiti meso", navela je Asijat Hačirova
Bolje je na roštilju peći meso u tiganju, podmazanom uljem, nastavila je ona. Ipak, svaka marinada nije prigodna za upotrebu prilikom priprema ovakvih jela.
"Otvorena vatra je mnogo puta bolja, od prženja u ulju. Glavno je koristiti pravilnu marinadu, kako u njoj ne bi bilo majoneza. Nekoliko puta nedeljno ne bi trebalo jesti takvo meso, ali jednom nedeljno, u manjim količinama, možemo sebe častiti", smatra lekarka.
Postoji mišljenje da je neka vrsta mesa više za leto, a druga za zimu. Međutim, ona se ne slaže sa tim. Po njenim rečima, nema razloga da se neko meso smatra "letnjim", a neko "zimskim", prilikom izbora proizvoda ne treba se orijentisati na godišnje doba, već na sopstvene navike i sklonosti.