Kako se navodi u naučnom listu „Mikrohemikal žurnal“, reč je o tiabendazolu koji predstavlja derivat benzimidazola. To je aditiv koji se koristi kao konzervans za agrume i banane kako bi se sprečila buđ. Ovo je otrovna supstanca koja je zabranjena u Rusiji i Evropskoj uniji.
Na univerzitetu „MIFI“ su naveli da je tiabendazol izuzetno toksičan za ljude.
„Osnovni znaci trovanja su mučnina, povraćanje, glavobolja, pospanost i groznica. U slučaju da tiabendazol dospe u organizam može narušiti rad jetre, uticati na razvoj ploda, a može izazvati i alergijske reakcije“, izjavio je docent Konstantin Katin za Sputnjik.
Naučnici su napravili specijalan rastvor na osnovu betaina (ili trimetilglicin) i 2-furoinske kiseline koji identifikuju tiabendazol u voću i osvetljavaju ga.
„Dozvoljenu količinu tiabendazola u voću i povrću uspostavljaju odgovarajući organi vlasti. Norma se pomalo razlikuje u zemljama i za razne tipove voća i iznosi oko pet miligrama po litru. Tehnologija koju smo pronašli omogućava da se otkrije koncentracija tiabendazola koja je 50 puta manja od dozvoljene“, rekao je Katin.
Plan je da se patentira tehnologija i da se akredituje u komisiji Evropske unije. U isto vreme, eksperti rade i na razvoju sličnih metoda koje bi omogućile pronalaženje otrova u kozmetici.