Pomenuta građanska inicijativa, objašnjava Šoć, legitimna je u smislu da svako ima pravo da pokrene takvo pitanje.
„Ona, međutim, ne može i neće imati nikakve pravne posledice, jer ne može se postavljati pitanje svojine Cetinjskog manastira, jer su njegov osnivač Ivan Crnojević i svi kasniji vladari u Crnoj Gori pa i komunisti potvrdili da on pripada Crkvi, to jest Mitropoliji crnogorsko-primorskoj. Ta inicijativa može imati samo politički smisao”, ističe Šoć.
Rešenje o uvođenju Cetinjskog manastira u Registar spomenika kulture
© Boban Novović
Prema njegovim rečima, ta inicijativa je i pokrenuta da bi se ta tema držala u žiži, da bi se produbljivao raskol unutar Crne Gore i da bi se eventualno ostvarila želja bivše vlasti, a to je da se vrate na vlast na podjelama i sukobima.
„Iskreno se nadam da im to neće uspjeti i da će ovo ostati samo još jedan suludi pokušaj koji bi građani Crne Gore trebalo da shvate da je usmjeren protiv njihovog interesa, a u cilju očuvanja isključivo materijalnih interesa onih koji podstiču na to i koji takve inicijative podržavaju”, rekao je za Sputnjik Dragan Šoć, pravni savjetnik Mitropolije crnogorsko-primorske.
Sjednica Skupštine Cetinja, na kojoj će se na dnevnom redu naći, između ostalog, građanska inicijativa za „vraćanje Cetinjskog manastira Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi”, zakazana je za 14. septembar.
Predsjednica cetinjske Skupštine Dejana Dizdar zakazala je sjednicu za deset sati. Na dnevnom redu koji je objavljen na sajtu prijestonice su i izbori i imenovanja, kao i predlog Programa razvoja prijestonice za 2022. godinu.