„Verovatno nema ničeg lošeg u tome da vašim prijateljima, gostima nudite da dodaju šećer u čaj. Ako stavite pred njih celu posudu šećera, to govori o vašoj velikodušnosti, o tome da se brinete o njima, da vam zarad njih ništa nije teško, da ste spremni da date sve od sebe za njih, ali – samo ukoliko osoba kojoj to nudite ne boluje od dijabetesa. A vi joj nudite sve više i više šećera i ubeđujete je da, dodajući šećer u čaj, čini pravu stvar“, rekla je Zaharova.
Kako je rekla, nada se da će takvim poređenjem uspeti da u punoj meri pokaže pogubnost koketiranja sa kijevskim režimom.
Komentarišući plan Vašingtona da dodeli Kijevu novčanu pomoć u iznosu do 60 miliona dolara, Zaharova je rekla da je Rusija zabrinuta američkim aktivnostima i drugih NATO članica „koje su usmerene na podršku agresivnog militarističkog raspoloženja u Kijevu“.
„To se direktno i na najnegativniji način odražava na tok rešavanja sukoba i vodi ka eskalaciji borbenih dejstava“, ocenila je.
Vašington koristi Kijev kao antirusko oružje
Portparolka se osvrnula na ishod jučerašnjeg sastanka predsednika SAD i Ukrajina, Džozefa Bajdena i Vladimira Zelenskog, rekavši da činjenica da Vašington koristi Kijev kao antirusko oružje može da dovede do žalosnih posledica po Ukrajinu.
S tim u vezi, portparolka je istakla da su neke od posledice već prisutne. Prema njenim rečima, to su gubitak sopstvenih nacionalnih interesa, disfunkcionalna država, podređivanje interesa i funkcija sopstvene države interesima i funkcijama Amerike.
„Po mom mišljenju, to je i gubitak istorijskog identiteta“, ocenila je Zaharova, dodajući da bi Ukrajina trebalo da se vodi interesima i voljom svog naroda, a ne američkog političkog establišmenta.
Istovremeno, portparolka kaže da međunarodna zajednica mora da prizna činjenicu o građanskom ratu u Ukrajini i da traži embargo na isporuku oružja toj zemlji koja „istrebljuje sopstveno stanovništvo“.
Zelenski i Bajden sastali su se juče u Vašingtonu. Glavni rezultat američko-ukrajinskog sastanka je potpisani sporazum o vojnoj saradnji kojim će biti proširena saradnja po pitanju pogledu Crnog mora, sajber-bezbednosti i razmeni obaveštajnih podataka, a jedan od ciljeva sporazuma je suprotstavljanje „ruskoj agresiji“.