„Militanti su oprezni, jer ne znaju kakve snage će im pružiti otpor. Odavde je pre dvadeset godina Severna alijansa pod komandom Ahmada Šaha Masuda krenula u rat protiv talibana. Međutim, on je imao međunarodnu podršku. Da li će i njegov sin naći saveznike veliko je pitanje i od toga zavisi da li otpor ima šanse“, objasnio je Sputnjiku ekspert za Bliski i Srednji istok Abas Džuma.
„SAD i njihovi saveznici su napustili bojno polje, međutim, Amerika još uvek može postati ‘veliki arsenal demokratije’, kako je rekao Frenklin Ruzvelt, došavši u pomoć Britancima pred ulazak SAD u Drugi svetski rat. Sa istim ciljem preklinjem avganistanske prijatelje na Zapadu da nas podrže u Vašingtonu i Njujorku, da nas podrže u Kongresu i administraciji Bajdena, u Londonu, gde sam se školovao i u Parizu, gde su proletos u čast mog oca nazvali aleju na Jelisejskim poljima“, naveo je Ahmad Masud.
„Avganistan klizi u građanski rat i talibani su u problemu. Da, oni kontrolišu glavnu teritoriju Avganistana, ali postoje žarišta koja pružaju otpor. Pored toga, treba imati u vidu da je to planinska zemlja i da talibani imaju gde da se sakriju. Zapad će početi da podržava snage otpora samo ako otpor bude imao smisla. Nameće se pitanje: da li se isplati Sjedinjenim Američkim Državama i Zapadu da u trenutnoj situaciji podržavaju pokret otpora talibanima? Naravno da im se isplati, jer će u Avganistanu ostati napetost i situacija se uvek može iskoristiti protiv Rusije i Kine“, rekao je u intervjuu politikolog Igor Šatrov.