Iz Delegacije EU u Podgorici je za „Vijesti“ rečeno da je regulisanje verskih zajednica pitanje iz okvira nacionalne nadležnosti i da nije na EU da komentariše pitanja u vezi sa mestom ustoličenja lidera jedne verske zajednice u Crnoj Gori.
„Bilo kakve izjave ili aktivnosti koje kreiraju etničke i verske tenzije i podele, u suprotnosti su s temeljnim evropskim vrednostima. Integracija Crne Gore u EU je proces koji uključuje čitavo društvo i koristi svim njenim građanima. Crnoj Gori je potrebno da svi delovi društva konstruktivno rade zajedno kako bi napredovala na putu ka EU“, navode iz Delegacije.
SAD, kako navode iz njihove Ambasade, široko podržavaju slobodu veroispovesti, uključujući pravo pojedinaca da slobodno praktikuju svoju veru, ali takođe podržavaju slobodu izražavanja, uključujući pravo na mirno okupljanje.
„Ambasada je zabrinuta zbog eskalirajuće retorike čiji smo svedoci povodom ustoličenja novoizabranog mitropolita Joanikija. Podstičemo crnogorske vlasti i Mitropoliju crnogorsko-primorsku Srpske pravoslavne crkve da blisko sarađuju po pitanju mesta ustoličenja novoizabranog mitropolita Joanikija, pri čemu bezbednost građana treba da bude na prvom mestu“, naveli su iz američke Ambasade u Podgorici.
Ambasada SAD je dodala da je Crna Gora „odavno prepoznata po svojoj raznolikosti i toleranciji, i svi njeni građani treba da učine što je u njihovoj moći da očuvaju tu ponosnu tradiciju“.