Konzervirana riba u Srbiji pod lupom inspektora

Konzerve tunjevine italijanske kompanije „Rio mare“, koje se prodaju u Srbiji, bezbedne su za upotrebu, potvrdio je vanredni inspekcijski nadzor veterinarske inspekcije.
Sputnik
Ipak, kako pišu „Novosti“, započeta je opsežna akcija ove službe, pa su „pod lupom“ sada sve konzervirane vrste ribe, među kojima i kompanija „Mirna“ iz Rovinja, „Delamaris“ iz Splita, ali i drugih destinacija, odakle ova vrsta hrane dolazi na srpsko tržište.
„Radi se vanredna kontrola svih ovih proizvoda, a inspekcijski nadzor ‘Rio mare’ tunjevine je završen i analize su pokazale da je proizvod ispravan“, rekao je za list Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede.
Kako se navodi u saopštenju Uprave za veterinu, laboratorijskom analizom konzervi „Rio mare“, različitih serija, utvrđeno je da u njima nema primesa stranih materija, pa ni opiljaka metala.
Vanredna kontrola radi se i zbog apela potrošača, a sve u cilju poštovanja bezbednosti hrane. Tunjevina „Rio mare“, u maslinovom ulju, 2x80 grama, povučena je sa hrvatskog tržišta, jer se u njoj mogu naći komadići metala.
Kako je sladoled s pesticidom završio u Srbiji
Inače, ovih dana alarm oko bezbednosti hrane, u Evropskoj uniji, ali i u Srbiji sve se više pali. Sistem za brzo obaveštenje EU-RASFF upozorio je nadležne u našoj zemlji da i sladoled „Milka“ i „Kit-Ket“ — štapić i mini-štapić, koji je uvezen iz Poljske, nije za upotrebu, jer sadrži stabilizator sa etilen-oksidom - LYGOMME FM 4605, navodi list i dodaje da je upozorenje poslala Rumunija.
„Pre nego što je stiglo obaveštenje iz EU, kompanija koja ga distribuira u Srbiji obavestila je Upravu za veterinu da su dva lota sladoleda uvezena iz Poljske kontrolisana na prisustvo etilen-oksida, ali on nije detektovan“, kažu u Upravi.
„Pošiljka, međutim, neće biti stavljena u promet, do odluke nadležnih. Na osnovu informacija koje se razmenjuju u okviru RASFF utvrđeno je da je sporni stabilizator korišćen u raznim vrstama proizvoda: vege-burgeri, brašno od rogača i paradajz sos i da se njegovo sigurno prisustvo može dokazati samo ispitivanjem direktno u samom aditivu“
U Upravi kažu da je, posle RASFF obaveštenja, istragom utvrđeno da je u pitanju jedan sporni uvezeni lot br. PL1048, brenda „Kit-Ket“, koji neće moći da se prodaje u Srbiji.
Kako se podseća, zemlje EU i Srbija nedavno su povukle sladolede „M&M“, „Tviks“ i „Snikers“. Naša zemlja je ovu pošiljku zaustavila na granici, kada je pristigla iz Španije.
Sve o domaćoj i svetskoj ekonomiji

Pročitajte ovde

Komentar