„Pokušaj vraćanja beloruske sportistkinje u domovinu protiv njene volje još jedan je primer represije Lukašenkovog režima, njegovih oštrih metoda usmerenih protiv predstavnika različitih socijalnih kategorija koji su se odvažili da samostalno izražavaju mišljenje. To se odnosi i na sportiste visokog nivoa. Za Belorusiju ne postoji olimpijsko primirje“, smatra Masrali.
Prema njenim rečima, stav Brisela je da će beloruskoj sportistkinji situacija u kojoj se našla omogućiti da dobije politički azil u Evropskoj uniji.
„Nacionalne vlasti odlučuju o priznavanju izbegličkog statusa ili odobrenju drugog oblika međunarodne zaštite, ali smatramo da u takvoj situaciji postoje svi uslovi za donošenje takve odluke“, zaključila je portparolka.
Nacionalni olimpijski komitet Belorusije objavio je u nedelju da je trenerski štab beloruske atletske reprezentacije odlučio da pošalje Timanovsku kući zbog njenog emocionalnog i psihološkog stanja. Planirano je da se Timanovska takmiči u Tokiju u trkama na 100 i 200 metara. Zbog nedostatka potrebnog broja doping-testova, dva beloruska trkača isključena su iz učešća u štafeti 4h400 metara. Trenerski štab odlučio je da u štafeti učestvuje Timanovska. Sportistkinja je na društvenim mrežama kritikovala ovu odluku.
Televizija „Skaj njuz“ saopštila je ranije da je beloruska atletičarka Kristina Timanovska došla u ambasadu Poljske u Tokiju.
Prethodno je objavljeno da je zamenik ministra spoljnih poslova Poljske Pavel Jablonski izjavio da je Poljska spremna da prihvati Timanovsku, koja je odbila da se vrati u svoju domovinu i da joj obezbedi nastavak sportske karijere.
Zašto je Lukašenko trn u u oku Zapada, pogledajte u emisiji „Moj pogled na Rusiju“ glave urednice Sputnjika Srbija Ljubinke Milinčić: