Odgovarajući na pitanje da li će Rusija biti prinuđena da stane u zaštitu stanovnika Donbasa u slučaju invazije Ukrajine, Kozak je odgovorio:„U tom slučaju nije isključeno da ćemo se suočiti sa situacijom koja poprima znakove genocida“, rekao je Kozak.
Istovremeno je priznao da „nažalost, u Ukrajini i dalje postoje ekstremno radikalne političke grupe koje su spremne i na takve postupke“.
„I kako vidimo u poslednje vreme, ukrajinska država danas ne može da se suprotstavi tim grupama. Ukoliko oni koji danas organizuju otvorene nacionalističke nasilne akcije na ulicama Kijeva budu 'divljali' u zoni sukoba, to će biti tragedija. Očigledno je da na to neće ostati ravnodušna ne samo Rusija, nego i čitava svetska zajednica“, istakao je Kozak.
Situacija u Donbasu
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. godine pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. Kijev ne priznaje DNR i LNR i smatra teritorije ovih dveju republika okupiranim, a ustaničke snage terorističkim.
Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatra se, između ostalog, i na sastancima kontakt grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. godine usvojila tri dokumenta koji regulišu korake za deeskalaciju sukoba. Međutim, i nakon sporazuma o primirju između sukobljenih i dalje dolazi do razmene vatre.
Pročitajte još: