Kurtijev strateški cilj je Albanija
„Svaki napredak u dijalogu ga udaljava od tog puta. Dakle, što manje napretka u dijalogu sa Beogradom, to je Kurti bliži realizaciji ove njegove ideje i zato se ovako i ponaša. Nažalost, to ponašanje tolerišu i Amerika i EU, kao što on ignoriše njihova upozorenja da mora da se radi na formiranju ZSO i da se mane besmislene priče o navodnom srpskom genocidu. Kurtija to očigledno ne zanima i sada treba postaviti pitanje šta dalje“, kaže Drecun.
Hitno resetovati dijalog
„U kom pravcu, to tek treba videti, jer ovo je besmisleno ponašanje Prištine. Ono ne otvara ni minimum prostora da se ostvari napredak u dijalogu. A ako nema napretka, koja je svrha razgovarati dalje. Mislim da EU i Amerika mogu jasno i glasno da okrive Prištinu za nenapredovanje u dijalogu i to bi možda donekle promenilo ponašanje Prištine“, veruje Drecun.
Podsticaj za napade na Srbe
„Kurti je odbio da prihvati jednu od tri tačke koja je govorila o tome da treba učiniti sve da ne dođe do destabilizacije situacije i da se onemoguće napadi na Srbe. Kurti je to odbio, a čim to odbija, znači da Priština eventualno planira da u narednom periodu ili sama podstiče te napade neodgovornim izjavama kosovskih političara na čelu sa Kurtijem, ili da toleriše takvo delovanje, kao što je to bilo do sada. Ali, čini mi se da je ova kampanja nasilja veoma planska, jer se šalju poruke preko izabranih pojedinaca određenim ciljnim grupama“, naglašava Drecun.
„Time se otvara prostor za ekstremiste koji žele da se fizički obračunavaju sa srpskim narodom, a kad tome dodate neodgovarajuće postupanje kosovske policije, sudova, tužilaštva, oni im gledaju kroz proste i time ih dodatno motivišu da istrebljuju naš narod. Tako da je zabrinutost Beograda i te kako opravdana“, konstatuje Drecun.