Autor članka Mark Episkopos ističe da američki analitičari i dalje nemaju usaglašeno mišljenje po pitanju značaja hipersoničnog oružja za vojni potencijal zemlje. Ekspert se poziva na izveštaj istraživačke službe američkog Kongresa u kome se navodi da je Vašington poslednjih godina povećao finansiranje programa za razvoj te vrste oružja.
Kako se ističe, jedan od razloga je povećani potencijal Rusije i Kine. Pritom, dok Moskva i Peking računaju na hipersonične sisteme s fokusom na nuklearno oružje, Vašington ih uglavnom razvija za taktičku primenu. To zahteva veću preciznost i sama po sebi je složenija, navodi se u izveštaju.
Zamenik ministra odbrane SAD za istraživanje i razvoj Majkl Grifin oštro je govorio o potencijalnim problemima u aktuelnoj situaciji.
„Sjedinjene Američke Države ne poseduju sisteme koji bi mogli da izlože Kinu i Rusiju opasnosti u potrebnoj meri, a mi nemamo zaštitu od njihovih sistema“, rekao je zamenik tokom obraćanja u Kongresu.
Zbog nejasnoća u zadacima Pentagon se suočio sa problemima prilikom stvaranja hipersoničnog oružja, koji su prvenstveno povezani sa finansijama. Mnogi eksperti pozivaju da se ti sistemi uključe u sporazum o kontroli naoružanja ili da se sklope novi dogovori kako bi se smanjila ili potpuno zabranila testiranja tih sistema.
Sve o Rusiji pročitajte ovde.