„Sajam knjiga polovinom septembra bio bi sajam bez dovoljno publike, bez dovoljno novih naslova, bez ekonomskog opravdanja za izdavače i bez dovoljno izdavača da bi bio reprezentativan kulturni događaj“, naveli su izdavači u saopštenju objavljenom nakon sastanka s predstavnicima Sekretarijata za kulturu grada Beograda i rukovodstvom preduzeća Beogradski sajam.
Oni su, takođe, ocenili da nema nikakvih garancija da sajam može biti organizovan u predviđenom terminu, jer postoje nagoveštaji da se ponovo intezivira prisustvo virusa korona.
„Izdavači nisu u mogućnosti da preuzimaju na sebe nepotrebne i neopravdane zdravstvene, organizacione i finansijske rizike“, navedeno je u saopštenju koje su potpisali predstavnici Udruženja izdavača i knjižara Srbije (UIKS), Udruženja profesionalnih izdavača Srbije (UPIS) i grupacije samostalnih izdavača (koje reprezentuju Čigoja štampa i Vulkan).
Oni su istakli da je Beogradski sajam knjiga veoma važna manifestacija i da se tradicija mora poštovati, ali da su svesni činjenice da će ovako organizovana sajamska manifestacija proizvesti mnogo problema i izvesno neće biti od očekivane koristi ni organizatoru, ni učesnicima, niti posetiocima.
„Predstavnici sve tri grupacije su saglasni da učešće na ovogodišnjem Sajmu knjiga nije prihvatljivo i pozivaju Odbor Beogradskog sajma knjiga da, uz podršku Gradske uprave i Ministarstva kulture, odloži Sajam knjiga do standardnog oktobarskog termina sledeće godine“, naveli su izdavači u saopštenju.
Oni su, takođe, naglasili da ostaju pri stavu da u Odboru Sajma knjiga treba da budu zastupljeni i predstavnici izdavača, kako bi se blagovremeno usaglašavale i sprovodile sve odluke bitne za održavanje Sajma knjiga.
Toplo vreme, početak školske godine, ispitni rokovi
Među argumentima za odustajanje od septembarskog termina za održavanje Sajma knjiga koje su i vremenske prilike tokom septembra, odnosno toplo vreme koje odbija posetioce da uđu u zatvoreni prostor.
„U tom periodu su i dalje u toku godišnji odmori i veliki broj ljudi je i dalje van Beograda i zemlje, a među njima je i veliki broj zaposlenih u samim izdavačkim kućama, kao i distributeri, štampari, kurirske službe i drugi“, naveli su izdavači.
Oni su, takođe, podsetili da bi se septembarski Sajam knjiga poklopio s početkom školske godine i kupovinom udžbenika i školskog pribora koja dodatno opterećuje kućni budžet, a istovremeno mnogim izdavačima nameće povećan obim posla.
„Pod znakom je pitanja i organizovana poseta đaka koji čine značajan i poželjan broj posetilaca, kao i poseta studenata koji u tom periodu imaju ispitni rok, a deo njih je i dalje izvan Beograda“, naveli su izdavači.
Oni su, takođe, ukazali na to da bi se održavanje Sajma knjiga preklopilo s održavanjem BITEF-a, koji je najavljen za termin od 13. do 25. septembra.
Zbog prekratkog roka za organizovanje manifestacije, izdavači nisu u mogućnosti da dovedu strane autore, delegacije i goste, kao ni da pripreme i odštampaju svoja najzahtevnija i najsloženija izdanja i da organizuju promotivne aktivnosti za nove naslove.
„Cena zakupa štandova i prateće opreme je ostala ista kao i prethodnih godina, što je nesolidarno nametnuto finansijsko opterećenje kojem su izloženi isključivo izdavači, bez uvažavanja pandemijskih okolnosti. Cena ulaznica, kao i parkinga, i dalje predstavljaju dodatni trošak koji mnoge posetioce odbija od dolaska na Sajam, posebno u ovogodišnjoj situaciji“, istakli su izdavači u saopštenju.