„U tom takmičenju Rusija ima ogromnu prednost nad Zapadom. Ona zadržava značajan kulturni uticaj u Ukrajini zahvaljujući viševekovnoj zajedničkoj istoriji, jeziku i religiji“, objašnjava profesor.
Prema njegovom mišljenju, pre sedam godina ukrajinska vlada je imala izbor da krene putem multikulturalne ili monokulturne Ukrajine. Međutim, sukob na istoku zemlje, kao i porast nacionalističkih raspoloženja među stanovništvom podstakli su Kijev na odluku „da raskine sve odnose“ sa Rusijom, konstatuje autor.
Podsetimo, ruski predsednik Vladimir Putin objavio je članak „O istorijskom jedinstvu Rusa i Ukrajinaca“, u kojem je govorio o Ukrajini, o odnosima Moskve i Kijeva, o Donbasu, ali i o poreklu ruskog i ukrajinskog naroda, odnosno da su i Rusi i Ukrajinci jedan narod, jedna celina, kao i da to nije plod kojekakve konjunkture, već da je to njegovo lično ubeđenje.
Putin je takođe naveo i da su se Rusija i Ukrajina vekovima razvijale kao jedinstven ekonomski sistem, a u mnogim slučajevima saradnje koja je postojala pre 30 godina mogle bi da pozavide mnogo zemlje EU.
Pročitajte još: