„Premijerka Brnabić očigledno nije upoznata sa Sporazumom o dobrosusedstvu, prijateljstvu i saradnji između Bugarske i Severne Makedonije, jer bi on, kao i Prespanski sporazum, mogao postati dobar primer za Srbiju u njenom sporu sa Kosovom. Ili možda nije, jer ga je tokom proteklih godina, posle njegovog potpisivanja, Skoplje nekoliko puta kršilo“, napisala je autorka materijala.
Pritom, srpska političarka je verovatno u toku sa istorijom svoje zemlje i strategijom, prema kojoj je Srbija posle raspada Osmanske imperije trebalo da postane odlučujući faktor za ostale južnoslovenske i balkanske narode. Verovatno je čula i o tome da je srpska buržoazija posle zauzimanja Vardarske Makedonije proglasila zemlje „Južnom Srbijom“. U 20. veku se ispostavilo da je makedonizam u stvari antibugarska koncepcija zahvaljujući srpskoj i ruskoj diplomatiji, napisala je Georgijeva.
Autorka je obratila pažnju na izjavu premijerke Brnabić da spor između Sofije i Skoplja nema nikakve veze sa evropskom integracijom balkanske zemlje i trenutna situacija ne odgovara konceptu evropskih vrednosti.
„Pomalo je čudno kada o tome govori upravo premijerka Srbije, uzimajući u obzir to što njena zemlja, kao i Severna Makedonija, ima ozbiljne probleme sa evropskim sistemom vrednosti. Dovoljno je samo spomenuti sudbinu Bugara u zapadnim krajevima, u kojima Srbija nikada nije prekidala politiku likvidacije Bugara i pustošenje rejona. Ili tvrdnje o prisustvu srpske manjine u Bugarskoj. Nisu zaboravljeni ni njihovi pokušaji mešanja u unutrašnje poslove Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije“, navodi se u materijalu.
Ranije je srpska premijerka, ne pominjući direktno Bugarsku i Severnu Makedoniju, kritikovala poziciju Sofije. Prema rečima Brnabićeve, neke zemlje Evropske unije stvaraju zavisan položaj za države koje pretenduju na članstvo u EU koristeći izmišljene probleme u bilateralnim odnosima. Ranije je ona navela kao dobar primer rešenje spornih pitanja i zaključivanje Prespanskog sporazuma između Grčke i Makedonije i navela da se tako može rešiti problem sa Prištinom.
Podsetimo, Bugarska je već nekoliko puta odbila da podrži početak pregovora o pridruživanju Severne Makedonije Evropskoj uniji. Iz Sofije je saopšteno da Skoplje ne realizuje bilateralni sporazum iz 2017. godine i da sabotira sastanke zajedničke istorijske komisije koja radi na rešavanju nesuglasica po pitanju zajedničke istorije dve zemlje. Takođe, Bugarska zahteva od Severne Makedonije da prestane sa govorom mržnje protiv Bugara i da ne promoviše ideju postojanja makedonske manjine u Bugarskoj.
Pročitajte još: