Podsetimo, 2. juna američko Ministarstvo finansija je u okviru Zakona Magnitskog uvelo sankcije protiv trojice bugarskih državljana i njihovih preduzeća: biznismena Vasila Božkova, bivšeg poslanika Deljana Pejevskog i bivšeg zamenika predsednika Državne agencije za tehničke operacije Ilka Željazkova.
Ministarstvo je u obrazloženju navelo da su oni bili umešani u brojne korupcionaške skandale. Na primer, Božkov, koji poseduje najveći kazino u Bugarskoj, je navodno više puta pokušao da podmiti visoko rangirane zvaničnike i da u zemlji uspostavi putem kojeg bi ruski lideri mogli da utiču na bugarske zvaničnike.
Pejevskog i Željzskova optužuju za pokušaj podmićivanja i iznuđivanja vrednih informacija od zvaničnika. Pejevski je kategorički odbacio optužbe i pozvao američko Ministarstvo da predoči dokaze.
Božkov, pak, smatra da se tu radi o reketiranju od strane bivšeg premijera Bojka Borisova i bivšeg ministra finansija Vladislava Goranova.
Odluku Amerikanaca bivša vlada tumači po svome, i to tumačenje se zasniva isključivo na „ruskom tragu“.
„Otuda i stalne izjave o tome kako više neće imati ko da lovi ruske špijune posle odlaska Borisova, da je ‘produžena ruka Kremlja’ navodno bila razlog za smenu Atanasa Atanasova sa funkcije šefa obaveštajaca i da je jedini razlog za smenu rukovodilaca obaveštajnih službi leži u tome što su otkrili ruske agente “, naveo je Georgiev.