„Pre svega, važno je da naši građani shvate da smo uveli sankcije protiv Rusije zbog trovanja Alekseja Navaljnog i da pripremamo još jedan paket sankcija koji će se takođe primeniti u vezi sa tom situacijom“, objasnio je on za televiziju Si-En-En.
Što se tiče „Severnog toka 2“, Salivanu je postavljeno pitanje zbog čega su SAD obustavile uvođenje sankcija protiv kompanije „Nord strim 2 AG“ koja gradi gasovod.
„Pitanje je bilo u tome da li ćemo direktno goniti naše evropske partnere, saveznike i prijatelje, koristeći sankcionu moć. Predsednik Bajden je rekao da nije spreman da to učini, ali da jeste spreman da na svakih 90 dana uvodi sankcije protiv ruskih organizacija koje učestvuju u izgradnji 'Severnog toka 2'. On je to radio i nastaviće to da čini“, rekao je Salivan.
Na pitanje zbog čega je Bela kuća optimistična u pogledu toga da će Rusija nakon samita održanog u Ženevi promeniti ponašanje, Bajdenov pomoćnik je rekao da američki lider nije to rekao.
„Bajden je konkretno rekao da ćemo u sledećih šest meseci do godinu dana videti u praksi, a ne na rečima, obavezama ili gestikulaciji da li smo na boljem putu u pogledu odnosa između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije“, izjavio je Salivan.
Savetnik američkog lidera je istakao da „američki lider ništa ne uzima zdravo za gotovo u vezi sa rezultatima sastanka“.
„Siguran i optimista nisu prave reči. Važno je utvrđivanje, sposobnost da se vidi mogu li ti odnosi zaista da pređu na stabilniju i predvidljiviju osnovu“, zaključio je Salivan.
Podsetimo, prvi susret lidera Amerike i Rusije, Džozefa Bajdena i Vladimira Putina, odigrao se 16. juna u Ženevi. Razgovori su trajali četiri i po sata, a posle samita ruski lider je rekao da se sa američkim kolegom dogovorio da počnu konsultacije o strateškoj stabilnosti na međuresornom nivou. Dodao je i da obe strane shvataju da imaju odgovornost za stratešku stabilnost u svetu.
Usvojena je i zajednička izjava u kojoj je istaknuto da su i Moskva i Vašington privrženi stavu da u nuklearnom ratu ne bi bilo pobednika i da stoga on nikada ne treba da bude pokrenut.
Pročitajte još: