„Ni Švedska, ni Norveška, ni Francuska, ni Nemačka nisu mogle da ne primete da je američko-danski duet izveo sa njima nešto što nije sasvim korektno. Uvređene zemlje još uvek nisu smislile kako da formulišu žalbu. Nemoguće je direktno reći: 'Nismo zadovoljni danskom rukom Vašingtona, gurnutom u naše unutrašnje stvari'“, naglasila je ona.
Zaharova je istakla da Švedska i Norveška nisu saopštile da se proteruju danske diplomate ili uvode druge mere, već su „nežno tražile“ objašnjenje od Kopenhagena, bez ikakvih sankcija, zatvaranja ambasada, odlazaka u Savet bezbednosti UN, ili bilo čega sličnog.
Kako je rekla, SAD su učinile upravo ono za šta stalno optužuju Rusiju, a „najfantastičnije je to što se stvar odvijala apsolutno legalno“.
Ako u tom skandalu ne bude pronađen ruski trag, uznemiriću se, dodala je Zaharova.
Kako je ranije saopštio nemački list „Zidojče cajtung“, američka Agencija za nacionalnu bezbednost je uz pomoć Danske u periodu 2012. do 2014. godine motrila na brojne evropske političare, a posebno na nemačku kancelarku Angelu Merkel, ministra spoljnih poslova (aktuelnog predsednika Nemačke) Franka-Valtera Štajnmajera i kandidata za kancelara nemačke iz Socijal-demokratke stranke Nemačke Peera Štajnbrjuka.
U svetlu informacija koje su se pojavile u medijima o špijuniranju Merkelove i drugih političara ministarka odbrane Danske Trine Trine Bramsen je izjavila da su postupci protiv saveznika Danske neprihvatljivi.
Pročitajte još: