Kosovski ministri spoljnih poslova i kulture Donika Gervale Švarc i Hajrulau Čeku reagovali su na taj potez dve organizacije, a u njihovom pismu navedeno je da je takva odluka nepravedna i da je doneta pod političkim uticajem.
U odgovoru Parcingera i Bahamonde se navodi da je upis obavljen na osnovu dokumentacije, koju je pažljivo i uz najviše standarde koje zahteva Program 7 najugroženijih spomenika kulture Evrope za 2021, pripremila organizacija „Budućnost za versko nasleđe“, kao i da sam upis nije kraj procesa, već da označava početak konsultacija sa svim zainteresovanim stranama, prenosi prištinski sajt "Reporteri".
"Kao rezultat priprema se sveobuhvatan izveštaj o stanju sa adekvatnijim preporukama, što je akcija koja bi na kraju trebalo da dovede do uklanjanja rizika sa kojim se suočava određeno mesto nasleđa i posledično do uklanjanja mesta sa naše liste top ugroženih. Ovaj metod je primenjen na svim veb lokacijama koje su upisane na našu listu", navodi se u odgovoru, a prenosi "Kosovo onlajn".
Navodi se i da je program pokrenut 2013. godine i da su izabrana 43 mesta ugroženog nasleđa u 26 evropskih zemalja, a da se jednom godišnje objavljuje lista sa sedam najugroženijih lokacija.
U odgovoru se navodi i da „Evropa nostra“ deluje u partnerstvu sa Institutom Evropske investicione banke u pronalaženju održivih rešenja tj. omogućavanju konstruktivnog dijaloga između svih relevantnih aktera, uključujući vlasti i civilno društvo.
"Naša misija je da sačuvamo integritet i autentičnost odabranih mesta za dobrobit društva u celini“, navodi „Evropa nostra“.
U pismu potvrđuju dolazak njihovih stručnjaka na Kosovo i Metohiju na jesen u zavisnosti od epidemiološke situacije, a navodi se i da će pre dolaska u junu održati onlajn sastanak na kojem će razgovarati o detaljima.
„Zahvaljujemo na uveravanjima o posvećenosti vaše vlade u očuvanju kulturnog nasleđa i radujemo se uključivanju u otvoren i konstruktivan dijalog za naše dobro“, kaže se između ostalog u pismu.