London: Zabrana letova za kompaniju „Belavia“, beloruski ambasador u Forin ofisu, moguće i sankcije

Velika Britanija je uvela zabranu letova za beloruskog avioprevoznika „Belavia“, objavio je AFP, a prenosi RIA. Ministar spoljnih poslova Dominik Rab najavljuje diplomatske mere protiv Minska, ne isključujući sankcije. Ambasador Belorusije pozvan je na razgovor u Forin ofis.
Sputnik
Prema informacijama francuske agencije, britanski ministar saobraćaja Grant Šeps je blokirao dozvolu letenja beloruske aviokompanije koja inače svakodnevno leti sa londonskog aerodroma Getvik za Minsk preko Pariza, zajedno sa francuskom kompanijom „Er Frans“.
Britanske vlasti takođe zahtevaju od aviokompanija da izbegavaju vazdušni prostor Belorusije.
Šef Forin ofisa Dominik Rab je izjavio da zvanični London razmatra sve varijante diplomatskog delovanja prema Belorusiji posle incidenta sa letom irske lou-kost kompanije „Rajaner“.
„Mi s partnerima razmatramo sve moguće diplomatske reakcije na incident u vezi sa privođenjem (Romana) Protaseviča, kako u okviru Organizacije civilnog vazduhoplovstva, Saveta bezbednosti UN, OEBS, pa i na nivou G7. Pored diplomatskih mera aktivno razmatramo i koordinišimo sve varijante sankcija prema odgovornim za to zabrinjavajuće ponašanje“, rekao je Rab.
Takođe, ambasador Belorusije u Londonu pozvan je u Forin ofis na razgovoru vezi sa incidentom, rekao je Rab.
Belorusija o incidentu sa avionom „Rajan era“: Zapad odmah pohitao sa ratobornom retorikom
„Hitno razjašnjavamo detalje koji se tiču tog leta. Ali scenario koji je sada aktuelan predstavlja šokantno kršenje pravila civilne avijacije i međunarodnog zakonodavstva“, rekao je britanski ministar.
Prema njegovim rečima, „režim Aleksandra Lukašenka mora da odgovara za drastično kršenje međunarodnog zakonodavstva.
 „Zbog toga smo pozvali ambasadora Belorusije i njemu se sada izlaže stav Londona“, rekao je Rab.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
 
 
Komentar