„Sa svoje strane, uvek smo se zalagali za razvoj konstruktivne, uzajamno korisne saradnje sa Vašingtonom, uklanjanje ruševina koje nas sprečavaju da idemo napred. Kako pokazuje istorijsko iskustvo, moguće je prevazići čak i najdublja neslaganja uz uslov da je želja za tim obostrana“, rekao je on u intervjuu za list „Argumenti i fakti“.
Prema rečima Lavrova, Amerikanci sprovode otvoreno neprijateljsku liniju prema Moskvi – uvode sankcije, neosnovano optužuju Rusiju, imaju ničim izazvane javne napade. Ministar smatra da „sve to stvara krajnje toksičnu atmosferu i ometa uspostavljanje mirnog, profesionalnog dijaloga između dveju zemalja“.
Nova faza rusko-američkog dijaloga
Istovremeno, Lavrov se osvrnuo na petogodišnje produženje Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3), rekavši da Moskva pozdravlja taj potez i da je spremna da pristupi novoj fazi rusko-američkog dijaloga o strateškoj stabilnosti.
Lavrov je saglasnost tima američkog predseednika Džoa Bajdena da produži START 3 bez preduslova ocenio kao „ohrabrujući momenat“.
SAD pokazale konstruktivan stav u Rejkjaviku
Govoreći o svom prvom sastanku sa američkim državnim sekretarom u Rejkjaviku, šef ruske diplomatije je ukazao na konstruktivan stav Entonija Blinkena na tim pregovorima.
Kako je rekao, na Rusiji i SAD, dve najveće nuklearne sile, leži posebna odgovornost za očuvanje strateške stabilnosti i međunarodne bezbednosti.
Bez pravog rusko-američkog dijaloga, svetskoj zajednici je veoma teško da se suprotstavi transgraničnim izazovima i pretnjama, kao i da reši regionale sukobe, izjavio je ruski ministar.
„Shvatajući sve to, uzeli smo u razmatranje predlog Vašingtona da sastanak predsednika Putina i Bajdena bude održan ove godine u jednoj od evropskih prestonica. Tokom razgovora sa Blinkenom u Rejkjaviku, američka strana je generalno pokazala konstruktivan stav, što je ohrabrujuće“, zaključio je Lavrov i dodao da će predsednici sami odrediti teme za pregovore, ali da bi dijalog trebalo da se zasniva na uzajamnom poštovanju.
Pročitajte još: