Prema njegovim rečima, administracija američkog predsednika Džoa Bajdena, rizikujući slabljenje globalnih pozicija SAD, gleda kroz prste pogrešnoj strategiji Nemačke koja će ruskom predsedniku Vladimiru Putinu omogućiti da izvrši pritisak na saveznike SAD u Evropi.
„Treba zaustaviti Putinov gasovod“, dodao je američki senator, koji je jedan od 14 autora dokumenta.
Istovremeno, senator Tom Tiflis izrazio je mišljenje da će odluka Bele kuće „doneti korist Rusiji i Putinu“.
Sa svoje strane, njegov kolega Čak Grasi smatra da bi Bajden trebalo da bude oprezan kada ruske vlasti hvale njegove političke odluke, dok je senator Stiv Dejns odluku administracije SAD nazvao „neprihvatljivom“.
Ranije je američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio da je u interesu SAD da se obustave sankcije protiv kompanije koja realizuje projekat, njenog direktora i saradnika. Na taj način je uklonjena jedna od prepreka za završetak gasovoda, iako Vašington i dalje tvrdi da se oštro protivi projektu.
Izgradnja gasovoda
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.
Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bori Ukrajina, koja se plaši da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa, kao i brojne evropske zemlje, uključujući Poljsku, Letoniju i Litvaniju, a takođe i Sjedinjene Američke Države, koje žele da prodaju svoj tečni prirodni gas u EU.
SAD su u decembru 2019. godine uvele gasovodu sankcije, zbog čega je švajcarski „Olsiz“ bio prinuđen da zaustavi radove na polaganju cevi.
Radovi su nastavljeni i godinu dana kasnije – u decembru 2020. brod za polaganje cevi „Fortuna“ položio je 2,6 kilometara cevi u nemačkim vodama.
Pročitajte još: