Manifestacija „Maj mesec matematike“ u znaku Ajnštajnove teorije

Deseta po redu manifestacija „Maj mesec matematike“ (M3) danas će biti svečano otvorena u Narodnom pozorištu. Na desetogodišnji jubilej,116 godina od formulacije teorije relativnosti, M3 predstaviće matematiku kao sestru umetnosti.
Sputnik
Tema jubilarnog M3, pod sloganom „Formula umetnosti“, počiva na međusobnoj zavisnosti umetnosti i matematike.
„Inspiraciju smo našli tokom nedavnog obeležavanja stogodišnjice Ajnštajnove teorije relativnosti, koja je zahtevala novu fiziku i nove matematičke proračune kako bi se prostor i vreme doveli u neraskidivu vezu. Na ovaj način, uvedena je revolucija u umetnosti, koja počinje da odražava novi odnos prostor-vreme u procesu nastanka umetničkog dela“, kaže Ljiljana Ilić iz Centra za promociju nauke.
Jubilarni, 10. „Maj mesec matematike“ održaće se od 10. do 31. maja.
Program će se odvijati na više lokacija u Beogradu, uključujući Naučni klub Beograd, Beogradsku tvrđavu, pešačku zonu Knez Mihailove i Matematički institut SANU.
Niz Glavno šetalište beogradske tvrđave od 14. maja biće upriličena izložba koja predstavlja susret umetnika i matematičara – „Poetični svetovi matematičkih teorija“, dok će se Letnja scena pretvoriti u matematičku pozornicu nesvakidašnjih priča.
Da matematika i muzika idu rame uz rame, pokazaće i gostujuća izložba „Muzika matematike.“ Desetogodšnji jubilej M3 donosi novo izdanje „Iza kulisa stvaralaštva“, autora Karola Befe i Sedrika Vilanija koja nosi jaku poruku za mlade stvaraoce danas: imajte poverenja u slučajnost, ne ograničavajte se, ne zatvarajte i uvek napredujte.
Deseta jubilarna manifestacija ponudiće građanima matematičke nauče šetnje i potpuno nove formate koji prikazuju koliko nas matematika okružuje u spoljašnjem svetu.
Manifestacija će predstaviti i izdanje „Monografija“ koja će dati širu sliku o značaju popularizacije matematike i univerzalnosti matematičkog jezika u nauci.
Pored glavnog programa, u okviru ovogodišnjeg izdanja koje traje do 31. maja organizovane su matematičke šetnje, školske radionice, otvorene radionice, predavanja domaćih matematičara na letnjoj sceni Kalemegdana, matematički performansi, interaktivni eksponati u Mikrogaleriji Naučnog kluba Beograd, kao i obeležavanje Međunarodnog dana žena u matematici, 12.maja.
Komentar