Novinar je istakao da danas nema objektivnih znakova da Rusija planira da uvede trupe u taj region, jer bi time sama prekršila Minske sporazume, a takođe bi se našla pod pretnjom novih sankcija i „vojnih posledica“.
Stoga, prema mišljenju Episkoposa, kretanje ruskih snaga treba doživljavati samo kao signal spremnosti Moskve da reaguje u slučaju ofanzive vojske Oružanih snaga Ukrajine na istok Ukrajine.
Autor članka smatra da otprilike u istom pravcu razmišlja i Kijev.
Ukoliko Ukrajina poželi da nasilnim putem reši sukob u samoproglašenim republikama, rizikuje da ostane bez podrške Amerike i Evrope, ističe novinar.
U tom slučaju će, prema njegovom mišljenju, kijevske vlasti ponoviti strateške greške Tbilisija koje su rezultirale oružanim sukobom u Južnoj Osetiji 2008. godine.
Na tač način, ukoliko jedna od strana prva započne rat, ona će se naći u nepovoljnom položaju, jer se, uprkos trenutnoj eskalaciji, geopolitičke kalkulacije Moskve i Kijeva nisu promenile, zaključio je ekspert.
Nešto ranije je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio da se u Kremljunadaju da će politička mudrost u Kijevu prevladati i da će provokativna dejstva ukrajinske vojske u Donbasu prestati. On je prethodno situaciju na istoku Ukrajine nazvao opasnom, jer tamo lako može da se nastavi građanski rat.
Takođe je naglasio da niko u Rusiji ne namerava da ratuje protiv Ukrajine i niko ne prihvata bilo kakvu mogućnost takvog sukoba.
Istovremeno, portparolka ukrajinskog predsednika Julija Mendelj rekla je da Ukrajina ne planira ofanzivu na Donbas.
Situacijom u Donbasu i ulogom SAD u novom zaoštravanju na istoku Ukrajine bavio se Dušan Proroković u emisiji „Prorok“: